Լուկաշենկո. ՀԱՊԿ-ի  անդամ երկրներին անհրաժեշտ է բանակների արդիականացման համատեղ աշխատանք կատարել
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրներին անհրաժեշտ է բանակների արդիականացման համատեղ աշխատանք կատարել, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Եթե խոսենք ընդհանուր առմամբ, մենք ՀԱՊԿ-ում շատ լրջորեն թերագնահատում ենք այն իրադրության վտանգը, որն ստեղծվում է: Ռուսաստանը ինքն իր համար արդիականացնում է զինված ուժերը: Մենք մյուս անդամների հետ միասին փորձում ենք զինվել, արդիականանալ և այլն: Յուրաքանչյուրն ինքնուրույն», - հայտարարել է Լուկաշենկոն երկրի Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ:
Նախագահի խոսքը մեջբերել է նրա մամուլի ծառայությունը: Դրա հետ մեկտեղ, Բելառուսի նախագահի կարծիքով, Ռուսաստանը կարող է կարևոր դեր խաղալ ՀԱՊԿ-ի երկրների զինված ուժերի արդիականացման գործընթացում:

Лукашенко призвал страны ОДКБ сообща модернизировать армии
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил во вторник, что странам-членам Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) необходимо проводить совместную работу по модернизации армий, сообщает РИА Новости.
«Если в общем говорить, мы очень серьезно в ОДКБ недооцениваем опасность той ситуации, которая складывается. Россия сама по себе модернизирует вооруженные силы. Мы что-то пытаемся вместе с другими членами — вооружаться, модернизироваться и так далее. Каждый сам по себе», — заявил Лукашенко во время заседания Совета безопасности страны.
Слова президента приводит его пресс- служба. При этом, по мнению белорусского президента, Россия могла бы сыграть важную роль в процессе модернизации вооруженных сил стран ОДКБ.