Լավրովը ՄԱԿ ուշադրությունն է հրավիրել Սիրիայի հարցով 2254 բանաձևի կատարման վրա
Ռուսաստանը հույս ունի, որ ՄԱԿ-ն հաշվի կառնի բոլոր խաղացողների քայլերը խափանելու անհրաժեշտությունը, որոնք տապալման են տանում Սիրիայի հարցով 2254 բանաձևը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ես մեծ հույս ունեմ, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը, որը պատասխանատու է 2254 բանաձևի կատարման համար, որը պատասխանատու է սիրիական ինկլյուզիվ երկխոսության հաստատման համար, հիմա, երբ այնպիսի հզոր խթան է հաղորդել հունվարի 30-ին Սոչիում տեղի ունեցած սիրիական ազգային երկխոսության կոնգրեսը, դրանից հետո իր գործողություններում լիովին հաշվի կառնի  արտաքին խաղացողների բոլոր քայլերը խափանելու անհրաժեշտությունը, որոնք տանում են  2254 բանաձևում ամրագրված կարգավորման սկզբունքների տապալմանը», - ասել է Լավրովը Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում է 2011 թվականի մարտից: Կարգավորումը քննարկվում է Աստանայի և Ժնևի հարթակներում, իսկ հունվարի 30-ին Սոչիում տեղի ունեցած սիրիական ազգային երկխոսության կոնգրեսը մեկ բանակցային հարթակում մասնակիցների լայն կազմին հավաքելու փորձ էր:

Лавров обратил внимание ООН на исполнение резолюции 2254 по Сирии
Россия рассчитывает, что ООН будет учитывать необходимость пресекать все шаги внешних игроков, которые ведут к подрыву резолюции 2254 по Сирии. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости.
«Я очень рассчитываю, что Организация объединенных наций, которая отвечает за выполнение резолюции 2254, которая отвечает за налаживание инклюзивного сирийского диалога, вот теперь, после того мощного импульса, который был придан состоявшимся 30 января в Сочи сирийским конгрессом национального диалога, что после этого ООН в своих действиях будет в полной мере учитывать необходимость пресекать любые шаги внешних игроков, которые ведут к подрыву принципов урегулирования, закрепленных в резолюции 2254», — сказал Лавров на пресс-конференции в Москве.
Вооруженный конфликт продолжается в Сирии с марта 2011 года. Урегулирование обсуждается на площадках Астаны и Женевы, а прошедший 30 января этого года в Сочи конгресс сирийского нацдиалога стал первой с начала конфликта попыткой собрать на одной переговорной площадке широкий состав участников.