Եկամտային հարկի վերաբերյալ առաջարկությունները քննարկվել են. հանձնաժողովում կարծիքը ձևավորված էր. Խոսրով Հարությունյանը՝ «Ելք»-ի առաջարկի մասին
14/02/2018 12:28
«Ելք» խմբակցության պահանջով փետրվարի 16-ին ԱԺ արտահերթ նիստ կգումարվի, որի օրակարգում Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն է։ Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանի հետ՝ պարզելու՝ ինչպիսի՞ պահվածք կդրսևորի ՀՀԿ-ն և արդյոք պատրաստ է քննարկման առարկա դարձնել ընդդիմադիր գործընկերների՝ Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկները:
- Պարոն Հարությունյան, ՀՀԿ-ն հայտարարեց, որ քվորում կապահովի «Ելք»-ի նախաձեռնած օրակարգով արտահերթ նիստին: Ինչպիսի՞ն կլինի ՀՀԿ-ի դիրքորոշումը՝ կլսե՞ք «Ելք»-ի առաջարկները, թե՞ կհիմնավորեք, որ փոփոխություններ պետք չեն:
- Արտահերթից առաջ վաղը հանձնաժողովի նիստ կունենանք, որտեղ կքննարկվի արտահերթի օրակարգում դրված օրենսդրական նախաձեռնությունները, վերջնական մեր կարծիքը կհայտնենք: Բայց դրանից զատ պետք է ասեմ, որ այդ առաջարկությունները, մասնավորապես, եկամտային հարկի վերաբերյալ առաջարկությունները, մեկ անգամ ևս քննարկվել են և հանձնաժողովում կարծիքը ձևավորված էր: Հիմա կտեսնեք՝ այս անգամ ինչպիսի մոտեցում կցուցաբերի հանձնաժողովը: Եկեք չարագացնենք իրադարձությունները:
- Նախորդ շաբաթ ԱԺ-ն ընդունեց Հանրապետական պատգամավորների առաջարկով Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների օրենքի նախագիծը, մինչդեռ «Ելք»-ը նոր փոփոխություններ է առաջարկում: Պատրա՞ստ եք կրկին քննարկել Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների հարցը:
- Դրանք տարբեր բաներ են, մեր առաջարկը արտոնագրային հարկին է վերաբերում: Խոսքը ակցիզային հարկի դրույքաչափերի հետ վերադարձի մասին է: Մեր օրենսդրական նախաձեռնությունը միտված էր ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների հարկային բեռը պահպանել նույնքան, ինչ ունեինք 2017-ին, իսկ այս առաջարկությունը բոլորովին այլ է, նրանց մեջ զուգահեռներ անցկացնել չի կարելի, թեև երկուսն էլ կոչվում են «Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ»:
- Ամեն դեպքում, չե՞ք բացառում, որ քննարկումների արդյունքում կարող եք ընդառաջել «Ելք»-ին ու նրանց առաջարկած փոփոխություններն ընդունել:
- Մեր բոլոր օրենսդրական նախաձեռնությունները ու նրանց հետ կապված փոփոխությունները մինչև հանձնաժողովի նիստ մտնելը անցնում են աշխատանքային քննարկումներ, որին թե՛ կառավարության ներկայացուցիչներն են մասնակցում, թե՛ նախաձեռնության անդամները: Մենք հարցը չենք մտցնում հանձնաժողովի նիստ հենց այնպես, փորձում ենք հասկանալ, խոհրդակցել իրար հետ: Եղել են դեպքեր, երբ մենք հորդորել ենք նախաձեռնության հեղինակին հետաձգել քննարկումները երկու ամսով: Տարբեր մոտեցումներ են եղել առ այսօր և դրանք հիմա էլ բացառված չեն:

Предложения относительно подоходного налога обсуждались, в комиссии сформировано мнение – Хосров Арутюнян о предложении фракции «Елк»
14/02/2018 14:10
По инициативе фракции «Елк» в Национальном Собрании Армении 16 февраля состоится внеочередное заседание парламента с целью обсуждения вопроса подорожаний и внесения изменений в Налоговый кодекс. Корреспондент Aysor.am побеседовал с председателем постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Хосровом Арутюняном, чтобы выяснить, как намерена вести себя фракция Республиканской партии Армении (РПА) и готова ли она  к обсуждению предложений оппозиционных коллег относительно внесения изменений в Налоговый кодекс Армении.
- Господин Арутюнян, РПА объявила, что обеспечит кворум на инициированном фракцией «Елк» внеочередном заседании. Какой будет позиция РПА, выслушаете ли вы предложения фракции «Елк» или обоснуете, что изменения не нужны?
- До внеочередного заседания мы проведем завтра заседание комиссии, на котором будут обсуждены включенные в повестку внеочередного заседание законодательные инициативы. Однако кроме этого, должен сказать, что эти предложения, в частности, предложения по части подоходного налога, обсуждались еще раз и комиссия сформировала мнение. Сейчас посмотрим, какой подход проявит комиссия в этот раз. Давайте, не будем торопить события.
- На прошлой неделе, по предложению депутатов РПА, парламент принял проект закона о внесении изменений в Налоговый кодекс, в то время как фракция «Елк» предлагает внести новые изменения. Готовы ли вы снова обсуждать вопрос изменений в Налоговый кодекс?
- Это разные вещи, наше предложение касалось другого налога. Речь идет о возвращении прежних ставок акцизного налога. Наша законодательная инициатива была направлена на то, чтобы сохранить налоговую нагрузку компаний, занимающихся пассажироперевозками, на уровне 2017 года, а это – совершенно иное предложение, нельзя проводить между ними параллели, хотя оба называются «изменения в Налоговый кодекс».
- Во всех случаях, Вы не исключаете, что в результате обсуждений можете пойти навстречу фракции «Елк» и принять предлагаемые изменения?
- Все наши законодательные инициативы и связанные с ними изменения, до рассмотрения на заседании комиссии проходят рабочие обсуждения, в которых участвуют как представители правительства, так и авторы инициативы. Мы просто так не включаем вопрос в повестку заседание комиссии, пытаемся понять, посоветоваться друг с другом. Были случаи, когда мы призывали авторов инициативы отложить обсуждения на два месяца. По сей день проявлялись различные подходы,  они и сейчас не исключаются.