Հարգելի′ կառավարություն, դուք չունեք ամոթ. Նաիրա Զոհրաբյան (Տեսանյութ)
Կառավարության գործունեության ծրագրից ու վարչապետի հայտարարություններից ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը եզրակացրել է՝ առաջիկա երկու տարիների ընթացքում կենսաթոշակներ, աշխատավարձ չեն բարձրանալու։
«Կառավարության ղեկավարն օրեր առաջ այս ամբիոնից շատ հպարտ տեսքով հայտարարեց, որ գնաճը շատ նվազ է, ունենք 2.6 տոկոս գնաճ։ Ես կարծում եմ, որ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը կամ այն պաշտոնյաները, ովքեր ապատեղեկատվություն են տրամադրում կառավարության ղեկավարին, պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության», - այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում, երբ քննարկվում էր Հարկային օրեսնգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նա, վկայակոչելով կառավարության ներկայացրած վերլուծությունը, ասաց, որ նշում են, թե «BMW» մակնիշի մեքենայի «ֆառերի» գինը նվազել է ու ավելացրեց.
«Նայում եմ սպառողական առաջին անհրաժեշտության կենսաապահովման զամբյուղը՝ հաց, կաթ, կարտոֆիլ, «BMW-ի ֆառ» առաջին անհրաժեշտության կենսաապահովման զամբյուղում չկա։ Դե չեն ուտում մեր քաղաքացիները «BMW-ի ֆառ», հիմա ի՞նչ անենք»։
Նաիրա Զոհրաբյանի կարծիքով, «էժանագին մանիպուլյացիա է» նման մեխանիզմով հաշվել գնաճի ցուցանիշը և ասել, որ այն կազմել է ընդամենը 2.6 տոկոս, այն դեպքում, երբ գնաճը 2017-ին Հայաստանում «մի քանի տասնյակ անգամ ավելի է»։
Պատգամավորը նկատեց, որ ոչ մի կերպ չի հաջողվում պատկան մարմիններից ստանալ պատասխան, թե որքան է կազմում նվազագույն կենսաապահովման զամբյուղը։ Ավելին, Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ իրենք պատրաստ են այդ ցուցանիշը կազմողին ներկայացնել Նոբելյան մրցանակի։
«Գիտեք, եկեք միմյանց հետ ազնիվ լինենք։ Չի կարելի միմյանց հետ անընդհատ փորձել խոսել էժանագին մանիպուլյացիաներով։ Հարգարժա′ն կառավարություն, 2.6 տոկոս գնաճը, որ դուք հրապարակում եք, հրաշալի հասկանում եք, որ դա ուղղակի ապատեղեկատվություն է։ Դուք չունեք ամոթ, եթե ամոթ ունենայիք, չէիք փորձի այստեղ թվային աճպարարություններ անել միայն նրա համար, որ կես ժամ հետո գաք, միահամուռ քվեարկեք՝ մերժելով այս նաագիծը», - հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը։

Наира Зограбян: Уважаемое правительство, у вас нет стыда
Депутат фракции «Блок Царукян» Наира Зограбян пришла к выводу из программы деятельности правительства и заявлений премьер-министра, что в предстоящие два года зарплаты и пенсии не будут повышены.
«Несколько дней назад глава правительства с гордым видом заявил с этой трибуны, что рост цен – незначительный и зафиксирован на уровне 2.6 процентов. Я считаю, что Национальная статистическая служба или те должностные лица, которые предоставляют дезинформацию главе правительства, должны быть привлечены к ответственности», - заявила сегодня Наира Зограбян во время обсуждения проекта о внесении изменений в Налоговый кодекс РА на внеочередном заседании парламента.
Она заявила со ссылкой на представленный правительством анализ, что в документе отмечается, будто снизились цены на фары автомобилей марки «BMW», добавив:
«Я смотрю на потребительскую корзину продуктов первой необходимости – хлеб, молоко, картофель, в потребительской корзине предметов первой необходимости нет «фар BMW». Наши граждане не едят «фар BMW», что теперь делать?»
По мнению Наиры Зограбян, подобный механизм расчета показателя роста цен и заявления, что рост составил лишь 2.6 процентов, – являются «дешевой манипуляцией» в том случае, когда рост цен в Армении в 2017 году «больше в несколько десятков раз».
Депутат отметила, что никак не удается получить у надлежащих органов ответ, сколько составляет минимальная потребительская корзина.
Более того, Наира Зограбян заявила, что они готовы представить к Нобелевской премии того, кто составил этот показатель.
«Знаете что, давайте будем честны друг с другом. Нельзя постоянно пытаться говорить друг с другом, прибегая к дешевым манипуляциям. Уважаемое правительство, мы прекрасно понимаем, что опубликованный вами 2.6 % рост – просто дезинформация. У вас нет стыда, если бы у вас был стыд, вы не пытались бы делать фокусы с числами только для того, чтобы явиться через полчаса и единодушно проголосовать против этого проекта», - заявила Наира Зограбян.