Բելգիայի ԱԳՆ-ն անհանգստացած է Սիրիայի հյուսիս Թուրքիայի ներխուժումից
Բելգիան անհանգստացած է Սիրիայի հյուսիս Թուրքիայի ներխուժումից, Բրյուսելում հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Դիդյե Ռեյնդերսը:
«Մենք, բնականաբար, անհանգստացած ենք Սիրիայի հյուսիս և Աֆրինի տարածաշրջան Թուրքիայի ներխուժումներից: Մենք անհանգստացած ենք հումանիտար իրավիճակից և քուրդ բնակչության դրությունից», - ասել նա լրագրողներին՝ ժամանելով Եվրամիության 28 երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպանը:
Նախարարների ժամանումները հեռարձակում է Եվրահանձնաժողովի տեսածառայությունը: Ավելի վաղ Al Mayadeen հեռուստաալիքը հայտնել է, որ Սիրիայի կառավարությունը և «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժեր» քրդական կազմավորումները համաձայնության են հասել հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումներ տղաբաշխել Աֆրինի տարածաշրջանում:
Հեռուստաալիքի աղբյուրների տեղեկատվության համաձայն՝ Դամասկոսը քրդական ուժերի հետ պայմանավորվել է սիրիական զորք մտցնելու շուրջ՝ դիմագրավելու թուրքական կողմի գրոհներն Աֆրինի շրջանում:

МИД Бельгии обеспокоили турецкие интервенции на севере Сирии
Бельгия обеспокоена интервенциями Турции на севере Сирии, заявил в пятницу глава МИД страны Дидье Рейндерс,  передает РИА Новости.
«Мы, естественно, обеспокоены интервенциями Турции на севере Сирии и в регионе Африн. Мы обеспокоены гуманитарной ситуацией и положением курдского населения», — сказал он журналистам по прибытии на неформальную встречу глав МИД 28 стран Евросоюза.
Трансляцию приездов министров ведет видео-служба Еврокомиссии. Ранее СМИ сообщили, что курды и официальный Дамаск договорились о вводе сирийской армии в кантон Африн с целью защиты территориальной целостности от интервенции турецкой армии и союзных формирований. Осведомленный источник сообщил РИА Новости, что правительственные войска Сирии займут пограничную с Турцией территорию в кантоне Африн по договоренности с курдами в ближайшие дни.