Խորհրդարանական ընդդիմությունը չհաջողեց. իշխանությունը չընդունեց գնաճը մեղմելու նրանց առաջարկը
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում այսօր մի քանի ժամ տևած քննարկումն ավարտվեց խորհրդարանական ընդդիմության պարտությամբ։ Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին ԱԺ «Ելք» խմբակցության նախագիծը ձայների մեծամասնությամբ չընդունվեց. օրինագծին դեմ քվեարկեց 38 պատգամավոր, կողմ՝ 35։
Դեմ քվեարկեցին Հանրապետական և Դաշնակցություն խմբակցությունները, կողմ էին ԱԺ «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցությունները։
«Ելք» խմբակցությունը նախագիծը ներկայացրել էր հետևյալ հիմնավորմամբ. 2018թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով» էներգակիրների՝ բենզին, դիզելային վառելիք, սեղմված բնական գազի հարկային բեռի ավելացումը հանգեցրել է այդ ապրանքատեսակների գների բարձրացման: Մասնավորապես, սեղմված բնական գազի և դիզելային վառելիքի թանկացումը արդեն իսկ հանգեցրել է ընդհանուր գնաճի, ինչը իր հերթին նպաստում է Հայաստանի բնակչության սոցիալական վիճակի էլ ավելի վատթարացմանը:
Նախագծի ընդունմամբ էներգակիրների հարկային բեռը կթեթևանա, ինչը կնպաստի, որպեսզի այդ ապրանքատեսակները էժանանան:
Հարկային օրենսգրքի հոդված 150-ի համաձայն՝ մինչև 150 հազար դրամ ամսական եկամուտ ստացող ֆիզիկական անձանց համար սահմանվում է եկամտային հարկի ավելի ցածր՝ 23 տոկոս դրույքաչափ՝ քան «Եկամտային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2015թ. ապրիլի 2-ի ՀՕ-246-Ն օրենքի Հոդված 10-ով ամրագրված 24.4 տոկոս դրույքաչափն է՝ ամսական մինչև 120 հազար դրամ եկամուտ ստացող ֆիզիկական անձանց համար: Մինչդեռ 150 հազար դրամից ավել եկամուտ ստացող ֆիզիկական անձանց փաստացի եկամուտների նվազել է, քանի որ նրանց եկամուտների նկատմամբ 26 տոկոսի փոխարեն կիրառվում է եկամտային հարկի 28 տոկոս դրույքաչափ:
Նախագծի ընդունմամբ պայմանավորված 150 հազար դրամից մինչև 300 հազար դրամ ամսական աշխատավարձ ստացող ֆիզիկական անձանց եկամտային հարկի կվերադարձվի մինչև Հարկային օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելու պահը կիրառված դրույքաչափին:

Парламентское большинство не приняло предложение оппозиции о смягчении роста цен в Армении
Продолжавшиеся сегодня несколько часов на внеочередном заседании Национального Собрания обсуждения завершились поражением оппозиции. Проект фракции «Елк» о внесении изменений в Налоговый кодекс РА был отклонен большинством голосов: «против» законопроекта проголосовали 38 депутатов, «за» – 35.
Против законопроекта проголосовали фракции Республиканской партии Армении и АРФ «Дашнакцутюн», «за» – фракции «Блок Царукян» и «Елк».
Фракция «Елк» представила проект со следующим обоснованием: увеличение налоговой нагрузки на энергоносители – бензин, дизельное топливо, сжатый природный газ – во вступившем в силу с 1-го января 2018 года Налоговом кодексе Республики Армения привело к повышению цен на эти товары. В частности, подорожание сжатого природного газа и дизельного топлива уже привело к общему росту цен, что в свою очередь способствует еще большему ухудшению социального положения граждан Армении.
Принятие законопроекта приведет к снижению налоговой нагрузки на энергоносители, что посодействует тому, чтобы эти данные виды товаров подешевели.
Согласно статье 150 Налогового кодекса, для физических лиц, имеющих месячный доход в размере 150 тысяч драмов, устанавливается более низкая ставка подоходного налога – 23 процента, чем закрепленная в статье 10 закона Республики Армения «О подоходном налоге» (ЗР- 246-Н от 2-го апреля 2015 года) ставка в 24.4 процента для физических лиц, имеющих месячный доход в 120 тысяч драмов. При этом фактические доходы физических лиц, получающих более 150 тысяч драмов в месяц, снизились, поскольку к их доходам вместо 26% применяется 28 % ставка подоходного налога.
Принятие законопроекта обусловит возврат подоходного налога физических лиц, получающих месячную зарплату в размере от 150 тысяч драмов до 300 тысяч драмов, до ставки налога, применяемой до момента вступления в силу Налогового кодекса.