Ռուսական բանկերը 2019 թվականից գնահատելու են նաև կիբեռռիսկերը
Ռուսաստանի Բանկը նախատեսում է վարկային կազմակերպություններին պարտավորեցնել հաշվի առնել տեղեկատվական անվտանգության ռիսկերը, ներառյալ կիբեռռիսկերը, 2019 թվականի հունվարի 1-ից գործառնական ռիսկը հաշվարկելիս, իսկ 2020 թվականից բանկերը կսկսեն դրանք հաշվի առնել նաև կապիտալում: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԿԲ-ի բանկային կարգավորման վարչության պետ Միխայիլ Բուխտինը, փոխանցում է ТАСС-ը:
2020 թվականից բանկերը կիրականացնեն այդ ռիսկերի գնահատում՝ կապիտալի համարժեքության գնահատման ներքին ընթացակարգերի շրջանակում, որոնք ստացվել են 2019 թվականին արդյունքների հիման վրա:
Բուխտինը նաև ասել է, որ բանկերին լրացուցիչ պահանջներ են ներկայացվելու՝ կապիտալի համարժեքության նորմատիվների վերաբերյալ:

Российские банки начнут оценивать киберриски с 2019 года
Банк России планирует обязать кредитные организации учитывать риски информационной безопасности, включая киберриски, в расчете операционного риска с 1 января 2019 года, а с 2020 года банки начнут учитывать их в капитале. Об этом рассказал начальник управления департамента банковского регулирования ЦБ Михаил Бухтин
С 2020 года банки начнут оценку этих рисков в рамках ВПОДК (внутренних процедур оценки достаточности капитала банков) на основе данных, полученных по итогам 2019 года.
К банкам будут предъявляться дополнительные требования по нормативу достаточности капитала, сообщил Бухтин.