Բժիշկները ենթադրում են, որ Աֆրինում թուրքական զորքերը քլոր են կիրառել
Սիրիայի հյուսիսում Աֆրին քաղաքի շրջակայքում Էլ-Մզեյնա բնակավայրի վեց բնակիչներ տուժել են թունավոր գազով լիցքերի կիրառումից. նրանցից երկուսը դեռ ծանր վիճակում են, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով սիրիական պետական SANA գործակալությանը:
«Մյուս չորսի ինքնազգացողությունը կայունացել է», - ասել է տեղի հիվանդանոցի տնօրեն Ջոան Մոհամեդը. «Մենք փորձում ենք պարզել, թե ինչ թունավոր գազ է կիրառվել գնդակոծության ժամանակ»։
Քրդական Firat գործակալությունը փոխանցում է` Աֆրինի հիվանդանոցում բժիշկները կարծում են, որ թուրք զինվորականները ու նրանց կողմից մարտնչող «Սիրիական ազատ բանակի» խմբավորումները փետրվարի 16-ին քլոր են կիրառել։
Հունվարի 20-ից, երբ Անկարան սկսել է «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունը «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերի» դեմ, քրդական աղբյուրները բազմիցս թուրքական զորքերին մեղադրել են նապալմի գործածման մեջ, սակայն թունավոր նյութերի գործածման մասին առաջին անգամ են հայտնում։
SANA-ն հայտնում է, որ Աֆրինում տասնյակ մարդ՝ մեծ մասը կին ու երեխա, տուժել են հրետանակոծության ու ռմբակոծության հետևանքով։

Врачи в Африне предполагают, что турецкие войска применили хлор
Шесть жителей селения Эль-Мзейна в окрестностях города Африн (65 км от Алеппо) на севере Сирии пострадали от применения снарядов с отравляющим газом. Как сообщает ТАСС  со ссылкой на  сирийское государственное информационное агентство САНА, об этом заявил директор местной больницы Джоан Мохаммед, двое из них все еще находятся в тяжелом состоянии.
«У четверых других самочувствие стабилизировалось, - указал он. - Мы пытаемся установить сейчас, какой отравляющий газ был применен при обстреле».
Курдское агентство Firat передает, что врачи в больнице Африна склоняются к тому, что турецкие военные и сражающиеся на их стороне формирования «Сирийской свободной армии» применили 16 февраля хлор.
С 20 января, когда Анкара начала операцию «Оливковая ветвь» против отрядов «Сил народной самообороны» (СНС), курдские источники неоднократно обвиняли турецкие войска в использовании напалма, однако сведения о применении отравляющих веществ поступили впервые.
SANA отмечает, что жертвами артиллерийских обстрелов и бомбардировок в Африне стали десятки человек, среди них большинство - женщины и дети.