Գերմանիան չի ցանկանում հրաժարվել Իրանի հետ ատոմային գործարքից
Գերմանիան չի ցանկանում հրաժարվել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համատեղ գործողությունների համապարփակ պլանից՝ խորհուրդ տալով դրանից հրաժարվել նաև ԱՄՆ-ին, հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Զիգմար Գաբրիելը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Իրանի հետ պայմանագիր կնքելով մենք շատ բան ենք հասել: Մենք միասնական ճակատով ենք հանդես եկել և խորհուրդ ենք տալիս մեր ամերիկացի ընկերներին չհրաժարվել գործողությունների այս ընդհանուր պլանից, այլ համատեղ և ամեն կերպ խոչընդոտել տարածաշրջանում Իրանի ազդեցության ընդլայնմանը», - ասել է Գաբրիելը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում:
2015 թ. հուլիսի 14-ին Իրանն ու միջնորդների վեցյակը (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, Ռուսաստան, Գերմանիա) համաձայնության էին եկել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ, որով Իրանը սահմանափակում էր միջուկային ոլորտում իր գործունեությունը, դրա դիմաց Արեւմուտքը վերացնում էր Իրանի դեմ պատժամիջոցները:
Ներկայիս ԱՄՆ վարչակազմը խստորեն քննադատում է համաձայնագիրը և սպառնում է դրանից դուրս գալ` անվանելով այն «ամենավատ գործարքը» Միացյալ Նահանգների համար:

Германия не хочет отказываться от сделки с Ираном по атому
Германия не хочет отказываться от совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе, советует не делать этого и США, заявил глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль, передает РИА Новости.
«Подписав договор с Ираном, мы многого достигли. Мы выступали единым фронтом, и советуем нашим американским друзьям не отказываться от этого общего плана действий, а идти совместно и всячески препятствовать расширению влияния Ирана в регионе», — заявил Габриэль, выступая на Мюнхенской конференции по безопасности.
Иран и «шестерка» международных посредников (РФ, США, Великобритания, КНР, Франция, Германия) 14 июля 2015 года достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома: был принят Совместный всеобъемлющий план действий, выполнение которого снимает с Ирана введенные ранее экономические и финансовые санкции со стороны СБ ООН, США и Евросоюза.
Нынешняя администрация США жестко критикует соглашение и грозит выйти из него, называя документ «худшей сделкой» для США.