Սերժ Սարգսյանի ելույթը տեղեկացում էր, որ շուտով Հայաստանը Ցյուրիխյան արձանագրություններն առ ոչինչ կհայտարարի. Թևան Պողոսյան
19/02/2018 11:30
Մյունխենում ունեցած ելութի ժամանակ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ նոր պայմաններում պետք է բանակցվի նոր փաստաթուղթ, տեղեկացում էր, որ մոտ ժամանակներս միջազգային հանրությունը կլսի՝ Հայաստանը Ցյուրիխյան արձանագրություններն առ ոչինչ կհայտարարի, Aysor.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» նախագահ Թևան Պողոսյանը։
«Իր ելույթով Սերժ Սարգսյանն ասում էր, որ եթե նախապայմանների հարց է գնում, ապա հայկական կողմն էլ իր նախապայմանները պետք է բերի: Այս մասին Մյունխենում ասելը նպատակ ուներ բարձր ամբիոնում ներկայացնել, թե ինչ հիմքով այս կամ մյուս ամիս իրենք կլսեն, որ Սերժ Սարգսյանն ի չիք է դարձնում արձանագրությունները, որ հետո մեղադրանքները Հայաստանի վրա չլինեն, որովհտև հասկանալի է՝ նման հայտարարությունից անմիջապես հետո Թուրքիան փորձելու է ամեն ինչ ներկայացնել այնպես, իբր հայկական կողմն է, որ չի ցանկանում բանակցել: Սա նաև նախապատրաստական աշխատանք է՝ նմանատիպ սցենարի զարգացում թույլ չտալու», - նշեց նա:
Թևան Պողոսյանն ընդգծեց, որ իրավիճակներ են փոխվել, և հին փաստաթուղթն այլևս ընդունելի չէ:
«Թուրքիայի պահվածքն այս ժամանակահատվածում ապացուցեց, որ այդ տեսակով Թուրքիայի հետ հարաբերություններ անհնար է կարգավորել: Մինչև այդ էլ կար կարծիք, որ քանի դեռ Թուրքիայում Էրդողանի իշխանությունն է, չկա հավատ, թե կլինի հայ-թուրքական հարաբերություններում փոփոխություն արձանագրելու որևէ հնարավորություն», - նկատեց Թ. Պողոսյանը:
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի ընդհանուր ելույթին՝ Թևան Պողոսյանն ասաց, որ այնտեղ մի շարք շեշտադրումներ կային, այդ թվում՝ Արցախի հարցի վերաբերյալ, հայ-թուրքական հարաբերությունների, ԵՄ-ի հետ ՀՀ համագործակցության և ԵԱՏՄ անդամ լինելու խնդրի:
«Անդրադարձ կար նաև նրան, որ փոքր երկրները չեն կարող դառնալ աշխարհաքաղաքական մրցակցության բեմ, քանի որ այդ դեպքում իրենք միշտ կորցնում են: Ահա թե ինչու է Հայաստանը փորձում նման քաղաքականություն վարել: Կարծում եմ՝ սրանք մոտցումներ են, որոնք միջազգային հանրության համար պետք է ընկալելի լինեն»:
Գերմանիայի դաշնությունում Մյունխենի անվտանգության համաժողովին ժամանակ ՀՀ նախագահն իր ելույթում անդրադարձել էր աշխարհաքաղաքական ներկայիս պայմաններում Հայաստանի կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությանը՝ այդ թվում Հայաստանի և Թուրքիայի փոխհարաբերություններին:

Теван Погосян: Серж Саргсян в своем выступлении информировал, что Армения вскоре объявит Цюрихские протоколы ничтожными
19/02/2018 13:05
Заявление президента Сержа Саргсяна во время выступления на Мюнхенской конференции по безопасности о том, что в новых условиях должны вестись переговоры по новому документу, было направлено на то, чтобы проинформировать международное сообщество – Армения в ближайшее время аннулирует Цюрихские протоколы. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель «Международного центра человеческого развития» Теван Погосян.
«В своем выступлении Серж Саргсян сказал, что если ставится вопрос предусловий, то и армянская сторона должна выдвинуть свои предусловия. Заявление в Мюнхене преследовало цель представить с высокой трибуны, на каком основании они в этом или следующем месяце услышат о том, что Серж Саргсян объявил протоколы ничтожными, чтобы потом не обвиняли Армению, поскольку ясно, что сразу после подобного заявления Турция попытается представить все таким образом, будто армянская сторона не хочет вести переговоры. Это также подготовительная работа, чтобы не допустить развитие подобного сценария», - отметил он.
Теван Погосян подчеркнул, что изменилась ситуация и старый документ больше неприемлем.
«Поведение Турции за этот период доказало, что подобным образом невозможно урегулировать отношения с Турцией. И до этого были сомнения, что пока Эрдоган у власти, нет веры в то, что есть какая-либо возможность зафиксировать изменения в армяно-турецких отношениях», - заявил Т.Погосян.
Касаясь в целом речи президента Армении, Теван Погосян отметил, что в выступлении  содержался ряд акцентов, в том числе, по вопросу Арцаха, армяно-турецким отношениям, сотрудничеству Армения – ЕС и членству в ЕАЭС.
«Президент обратился также к тому, что когда маленькие государства становятся ареной геополитической конкуренции, их интересы всегда страдают. Именно поэтому Армения стремиться проводить такую политику. На мой взгляд, это – подходы, которые  приемлемы для международного сообщества», - сказал Теван Погосян.
Президент Армении в своем выступлении на Мюнхенской конференции по безопасности в Германии коснулся проводимой Арменией в нынешних геополитических условиях внешней политики, в том числе взаимоотношений между Арменией и Турцией.