Իրաքի վարչապետը հայտնել է Քրդստանի օդանավակայանների դեմ պատժամիջոցների առաջիկա չեղարկման մասին
Իրաքի կենտրոնական կառավարությունն առաջիկայում կչեղարկի քրդական ինքնավարության օդանավակայանների նկատմամբ կիրառված բոլոր սահմանափակումները, հայտարարել է Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադին Deutsche Welle հրատարակությանը տված հարցազրույցում:
«Առաջիկայում մենք Էրբիլի և Սուլեյմանիայի օդանավակայանները միջազգային չվերթների համար կբացենք այն բանից հետո, երբ կերաշխավորվի դաշնային իշխանությունների ներկայացուցիչների ներկայությունն այնտեղ», - ասել է նա:
Ընդ որում՝ ալ Աբադին ընդգծել է, որ Իրաքյան Քրդստանի անկախության շուրջ հանրաքվեն, որը պատժամիջոցների պատճառ դարձավ, «լուրջ հետևանքներ է ունեցել տարածաշրջանի համար»:

Премьер Ирака анонсировал скорое снятие санкций с аэропортов Иракского Курдистана
Центральное правительство Ирака в ближайшее время снимет все ограничения с аэропортов курдской автономии, заявил премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади в опубликованном в понедельник интервью изданию Deutsche Welle, передает ТАСС.
«В ближайшее время мы откроем аэропорты в Эрбиле и Сулеймании для международных рейсов, после того, как будет гарантировано присутствие [представителей] федеральных властей там», - сказал он.
При этом аль-Абади подчеркнул, что референдум о независимости Иракского Курдистана, ставший причиной санкций, «имел серьезные последствия для региона».