Եթե Արմեն Սարգսյանը նախագահ դառնա, մեր երկիրը շատ կշահի. Լևոն Մկրտչյան
Հայաստանի Կրթության, գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը կողմ է, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնում Հանրապետականի առաջադրած թեկնածու Արմեն Սարգսյանը դառնա նախագահ։ Ավելին, նրա կարծիքով, Հայաստանը կշահի։
«Եթե Արմեն Սարգսյանը դառնա Հայաստանի նախագահ, մեր երկիրը դրանից կշահի, որովհետև նա մարդ է, որը ունի երկրի ապագայի զարգացման ամբողջական տեսլական», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Կրթության, գիտության նախարարը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ՀՀ նախագահի թեկնածուն խոսել է Հայաստանում կրթության խնդիրներից և ասել, որ ոլորտում շատ անելիքներ կան, Մկրտչյանը նախ տեղեկացրեց, որ ՀՅԴ կենտրոնական գրասենյակում Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ խոսել են կրթության խնդիրներից.
«Մենք եկել ենք որակական մի աստիճանի վրա, երբ պետք է ձևը ամբողջությամբ լուծվի բովանդակությամբ։ Աշխարհում կրթական համակարգը, այստեղ է, որ պարոն Սարգսյանը շատ օգտակար կարող է լինել նաև իր քեմբրիջյան փորձով, որոնումների մեջ է։ Այն մասնագիտությունները, որ մենք ուսուցանում ենք, աշխարհում առաջիկա 6-7 տարվա ընթացքում նրանց մեծ մասը կարող է գոյություն չունենալ»։
Ըստ նախարարի, գիտության ոլորտը բարելավելու համար պետք է ունենալ համապատասխան պայմաններ, վերջին կարգի սարքավորումներ։

Если Армен Саркисян станет президентом, Армения очень выиграет – Левон Мкртчян
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян является сторонником того, чтобы выдвинутый Республиканской партией в президенты Армен Саркисян стал 4-ым президентом Армении. Более того, по мнению Левона Мкртчяна, Армения очень выиграет от этого.
«Если Армен Саркисян станет президентом Армении, наша страна выиграет от этого, поскольку он человек, у которого есть целостное видение будущего развития страны», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр образования и науки.
На замечание журналиста, что кандидат в президенты Армении, обратившись к сфере  образования, заявил, что здесь предстоит многое сделать, Левон Мкртчян сообщил, что в ходе встречи в центральном офисе АРФ «Дашнакцутюн» с Арменом Саркисяном обсуждались проблемы образования.
«Мы пришли к тому качественному уровню, когда форма должна полностью решаться содержанием. Сейчас образовательная система в мире находится в поиске, и именно здесь господин Саркисян может быть очень полезным со своим кембриджским опытом. Большая часть специальностей, по которым мы обучаем, в ближайшие 6-7 лет могут прекратить существовать в мире», - сказал он.
По мнению министра, для улучшения сферы науки необходимы соответствующие условия, оборудование последнего поколения.