Ճապոնացին 13 «փոխնակ» երեխաների հայրության իրավունք է ստացել
Բանգկոկի դատարանը հավանություն է տվել 28-ամյա ճապոնացուն 13 երեխաների նկատմամբ հայրական իրավունքներ տրամադրելուն, որոնք լույս աշխարհ են եկել փոխնակ մայրերի օգնությամբ՝ Թաիլանդում, փոխանցում է BBC-ն:
Միտսուոկի Շիգետան, ով ճապոնացի հարուստ ձեռնարկատիրոջ որդի է, 2014 թվականին ընկել էր Ինտերպոլի հետապնդման տակ, երբ պարզվել էր, որ նա 16 փոխնակ երեխաների հայր է դարձել: Շիգետային մեղադրում էին մարդկանց առևտրի մեջ:
Նրա դեպքը դարձել է պատճառներից մեկը, որ Թաիլանդում արգելեն փոխնակ մոր վճարովի ծառայությունները՝ արտասահմանյան քաղաքացիների համար:
Սակայն, 2015 թվականին դատարանը որոշում է կայացրել հօգուտ ճապոնացու և նրան հայրական իրավունքներ տրամադրել երեք երեխաների համար: Ճապոնացին շարունակեց պայքարը և դատարանի վերջին որոշումից հետո նա 16 երեխաների հայր է ճանաչվել:

Японец получил отцовские права на 13 «суррогатных» детей
Суд Бангкока одобрил предоставление 28-летнему японцу отцовских прав в отношении 13 детей, которые родили для него суррогатные матери в Таиланде, сообщает BBC.
Митсуоки Шигета, сын богатого японского предпринимателя, в 2014 году попал под следствие Интерпола, когда выяснилось, что он стал отцом 16 суррогатных детей. Шигету подозревали в торговле живым товаром.
Его случай стал одной из причин, по которым в Таиланде запретили платные услуги суррогатного материнства для иностранных граждан.
Однако в 2015 году суд вынес решение в пользу японца и предоставил ему отцовские права на трех детей.