Մարտի 1-ին վերաբերող «Ելք»-ի նախագիծը հանձնաժողովը մերժեց
ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովն այսօր մի քանի ժամ քննարկումներից հետո մերժեց ԱԺ «Ելք» խմբակցության ներկայացրած «2008 թվականի Մարտի 1, 2-ի իրադարձությունների մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը։
Կողմ էին միայն «Ելք» խմբակցության երկու պատգամավորներ՝ Էդմոն Մարուքյանը և Արտակ Զեյնալյանը, դեմ էին Հանրապետական և Դաշնակցություն խմբակցության պատգամավորները։ «Ծառուկյան» խմբակցության երեք պատգամավորները ձեռնպահ քվեարկեցին։
Փաստաթղթում, հիշեցնենք, նշվում էր, որ խորհրդարանը խստորեն դատապարտում է 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքների կեղծման դեմ բողոքի խաղաղ ցույցեր իրականացնող Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ՝ «2008 թվականի Մարտի 1-ին և լույս 2-ի գիշերը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից բիրտ և ապօրինի ուժի գործադրումը, ինչպես նաև այդ դեպքերից հետո ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների, ակտիվիստների նկատմամբ շինծու քրեական գործերի հարուցումն ու մեղադրական դատավճիռների կայացումը»:
Ներկայացված նախագծով ՀՀ իրավապահ մարմիններից պահանջվում է սեղմ ժամկետներում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բացահայտել և խստագույն պատասխանատվության կանչել Մարտի 1, 2-ին տեղի ունեցած սպանությունների կազմակերպիչներին և անմիջական կատարողներին, ինչպես նաև խաղաղ ցուցարարների դեմ ապօրինի ուժ կիրառելու մեղավորներին։
Ինչպես նաև ՀՀ գլխավոր դատախազությանը «Ելք»-ը կոչ էր անում Մարտի 1, 2-ի գործով կալանավորված, դատապարտված ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների, ակտիվիստների մեղադրական դատավճիռները վերանայելու գործընթաց սկսել։
Բացի այդ, պարտավորվում է առաջիկայում մշակել օրենսդրական փաթեթ, որով արժանապատիվ փոխհատուցում կտրվի Մարտի 1, 2-ի իրադարձությունների զոհերի հարազատներին, հանիրավի դատապարտվածներին, ինչպես նաև ոստիկանության կողմից ապօրինի ուժի կիրառման արդյունքում վնասվածքներ ստացած քաղաքացիներին։
Նշենք, որ 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո մարտի 1-2-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ զոհվել են ՀՀ քաղաքացիներ Գոռ Քլոյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Դավիթ Պետրոսյանը, Սամվել Հարությունյանը, Գրիգոր Գևորգորյանը, Արմեն Ֆարմանյանը, Տիգրան Աբգարյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Համլետ Թադևոսյանը, Զաքար Հովհաննիսյանը։

Парламентская комиссия отклонила представленный фракций «Елк» проект заявления «О событиях 1, 2 Марта 2008 года»
21/02/2018 16:40
Сегодня постоянная комиссия парламента по государственно-правовым вопросам и защите прав человека после обсуждений в течение нескольких часов отклонила представленный фракций «Елк» проект заявления Национального Собрания «О событиях 1, 2 Марта 2008 года».
За принятие проекта выступили только два депутата фракции «Елк» – Артак Зейналян и Эдмон Марукян, «против» проголосовали депутаты фракций Республиканкой партии Армении и АРФ «Дашнакцутюн». Депутаты фракции «Блок Царукян» воздержались.
Напомним, в документе отмечается, что парламент Армении резко осуждает «применение грубой и незаконной силы полицией Республики Армения в ночь с 1-го на 2-ое марта 2008 года» в отношении граждан Армении, проводящих мирные митинги против фальсификации результатов президентских выборов 2008 года, а также сфабрикованные после этих событий уголовные дела и обвинительные приговоры в отношении оппозиционных политических деятелей и активистов.
В представленном документе содержится также требование к правоохранительным органам Армении в установленном законодательством РА порядке в кратчайшие сроки раскрыть и привлечь к строгой ответственности организаторов и непосредственных исполнителей убийств, произошедших 1, 2 Марта, а также виновных в применении силы против мирных граждан.
Фракция «Елк» также призывает Генпрокуратуру начать процесс пересмотра обвинительных судебных приговоров в отношении арестованных и осужденных по делу 1, 2 Марта оппозиционных политических деятелей и активистов.
Кроме того, фракция «Елк» намерена разработать в ближайшее время законодательный пакет, согласно которому родственникам жертв 1, 2 Марта, несправедливо осужденным, а также получившим в результате применения полицией незаконной силы травмы гражданам будет предоставлена достойная компенсация.
Напомним, во время произошедших после президентских выборов событий 1, 2 марта погибли граждане Армении Гор Клоян, Тигран Хачатрян, Давид Петросян, Самвел Арутюнян, Григор Геворкян, Армен Фарманян, Тигран Абгарян, Ованнес Ованнисян, Гамлет Тадевосян, Закар Ованнисян.