Ավստրալիայի փոխվարչապետը հրաժարական է տալիս սեքսուալ սկանդալի պատճառով
Ավստրալիայի փոխվարչապետ, իշխող կոալիցիայի մեջ մտնող Ազգային կուսակցության առաջնորդ Բարնաբի Ջոյսը հայտարարել է, որ 2 պաշտոնից էլ հեռանում է, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Եկող երկուշաբթի ես կառավարությունից ու մեր կուսակցության առաջնորդի պաշտոնից կհեռանամ», - հայտնել է նա՝ հստակեցնելով, որ կշարունակի աշխատել Ներկայացուցիչների պալատում, որտեղ կդանա շարքային խորհրդարանական:
Ավստրալացի ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչներից մեկի այս որոշման պատճառը աղմկոտ սկանդալն է, որը բռնկվեց Կանբերայում, երբ հայտնի դարձավ, որ 50-ամյա Ջոյսը բաժանվել է կնոջից (նրանք 4 դուստր ունեն), ընդ որում՝ ապահարզանը չձևակերպելով, որ սիրուհի ունի, որը նախկինում մտնում էր նրա աշխատակզմի մեջ՝ Վիկա Քեմփիոնը, որը նրանից երեխա է սպասում:
Արդեն այս շաբաթ լրատվամիջոցները տեղեկություններ էին հրապարակել, որ փոխվարչապետը ոտնձգություններ է կատարել այլ կանանց նկատմամբ եւս:
Ջոյսը սեռական ոտնձգությունների բոլոր մեղադրանքները կտրականապես հերքել է՝ հայտարարելով, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է դատվել:

Вице-премьер Австралии уходит в отставку из-за сексуального скандала
Вице-премьер Австралии, лидер входящей в правящую коалицию Национальной партии Барнаби Джойс объявил, что уходит в отставку с обоих этих постов, передает ТАСС.
«В следующий понедельник я уйду из правительства и с поста лидера нашей партии», - сообщил он, уточнив, что продолжит работу в Палате представителей, где станет рядовым парламентарием-заднескамеечником.
Причиной этого решения одного из самых влиятельных австралийских политиков стал громкий скандал, разразившийся в Канберре после того, как стало известно, что 50-летний Джойс расстался с женой (у них четыре дочери), не оформив при этом развод, и завел любовницу - ранее входившую в аппарат его сотрудников Викки Кэмпион, которая ждет от него ребенка. Уже на этой неделе местные СМИ опубликовали сообщения, согласно которым вице-премьер домогался других женщин.
Джойс все обвинения в сексуальных домогательствах категорически отвергает, заявляя, что готов при необходимости судиться.