ԵՄ-ն պետք է պաշտպանի իր ընկերությունների մրցունակությունը. Եվրախորհրդարանի ղեկավար
Եվրամիությունը պետք է պաշտպանի իր ընկերությունների մրցունակությունը և մշակի իր արդյունաբերության զարգացման տեսլականը, ասել է Եվրախորհրդարանի ղեկավար Անտոնիո Տայանին՝ ելույթ ունենալով Բրյուսելում ընթացող խորհրդաժողովում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մեզ անհրաժեշտ է ունենալ մեր արդյունաբերության տեսլականը, դրա համար մեզ հարկավոր է պաշտպանել մեր ընկերությունների մրցունակությունը: Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել դեմպինգի դեմ ուղղված լավ կանոններին: Մեզ հարկավոր է ամրապնդել մեր արդյունաբերական կառուցվածքը, մեզ հարկավոր է քաղաքական ռազմավարություն», - ասել է նա:
Եվրամիության երկրների նախարարների խորհուրդը, որը պատասխանատու մրցակցության համար, փետրվարին կայացած ոչ պաշտոնական հանդիպմանն սկսել է պատրաստել ԵՄ-ի արդյունաբերական քաղաքականության երկարաժամկետ ռազմավարությունը, որն ընդգրկում է մինչև 2030 թվականն ընկած ժամանակաշրջանը: Նախատեսվում է, որ այդ հարցի շուրջ քննարկումները կշարունակվեն քաղաքական ու փորձագիտական մակարդակներով՝ ներառյալ մարտին նախարարական հանդիպումները Բրյուսելում:

ЕС должен защищать конкурентоспособность своих компаний, заявил глава Европарламента
Евросоюзу необходимо защищать конкурентоспособность своих компаний и сформировать видение будущего для своей промышленности,  сказал глава Европарламента Антонио Таяни на конференции в Брюсселе, передает РИА Новости.
«Нам необходимо иметь видение будущего для нашей промышленности, для этого нам необходимо защищать конкурентоспособность наших компаний. ЕП одобрил хорошие правила против демпинга. Нам нужно укрепить нашу промышленную структуру, нам нужна политическая стратегия», — сказал он.
Совет министров стран Евросоюза, отвечающих за конкуренцию, на неформальной встрече в феврале начал готовить долгосрочную стратегию промышленной политики ЕС, рассчитанную до 2030 года. В продолжение прошедшего обсуждения планируются встречи на политическом и экспертном уровнях по этому вопросу, включая министерские встречи в Брюсселе в марте.