Զեման. ԵՄ-ն չի անհանգստանա իր կազմից Չեխիայի դուրս գալու դեպքում
Հազիվ թե Եվրամիությունում անհանգստությամբ ընկալեին ԵՄ-ից Չեխիայի հնարավոր դուրս գալը, քանի որ, ի տարբերություն Մեծ Բրիտանիայի, որը ԵՄ-ի բյուջեի զուտ հովանավոր է, Չեխիան եվրոպական միջոցների զուտ ստացող է, հայտարարել է Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը՝ ելույթ ունենալով TV Barrandov-ում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Մեկնաբանելով Եվրամիության նկատմամբ Չեխիայի քաղաքացիների վերաբերմունքի մասին վերջերս կատարված հարցման արդյունքները, որտեղ հարցման մասնակիցների 54 տոկոսն արտահայտվել է ԵՄ-ում երկրի պահպանման օգտին, իսկ 33 տոկոսը՝ դեմ, Զեմանն ասել է, որ ինքը, հարցմանն իր մասնակցության դեպքում, կլիներ ճիշտ առաջին 54 տոկոսի թվում:
«Եթե իրականում խոսք գնա (Եվրամիության անդամկացության) հանրաքվեի մասին, ես հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի հասարակությանը համոզել քվեարկել ԵՄ-ի կազմում Չեխիայի պահպանման օգտին: Ես չէի ցանկանա, որ երկրից հեռնային օտարերկրացի ներդրողները, որ մենք զրկվեինք բավականին պատկառելի եվրոպական դոտացիաներից», - ասել է նախագահը:

Земан: Евросоюз не будет переживать в случае выхода Чехии из его состава
Вряд ли в ЕС с опаской восприняли бы возможный выход Чехии из ЕС, поскольку, в отличие от Великобритании, которая является чистым спонсором бюджета ЕС, Чехия является чистым получателем европейских средств, заявил в четверг вечером чешский президент Милош Земан, выступая по TV Barrandov, передает РИА Новости.
Комментируя результаты недавнего опроса об отношении граждан Чехии к Евросоюзу, в котором 54% респондентов высказались за сохранение страны в ЕС, а 33% — против, Земан сказал, что он, в случае своего участия в опросе, точно был бы в числе первых 54%.
«Если бы на самом деле зашла речь о референдуме (о членстве в ЕС), я надеюсь, что нам удалось бы убедить общественность голосовать за сохранение Чехии в составе ЕС. Я не хотел бы, чтобы из страны уходили иностранные инвесторы, чтобы мы лишись весьма солидных европейских дотаций», — сказал президент.