Այո, կար գաղտնի հրաման, բայց դա չէր ենթադրում զորքի մասնակցություն մարտյան դեպքերին. Կոստանյան (Տեսանյութ)
23/02/2018 15:56
ԱԺ «Ելք» խմբակցության կազմակերպած Մարտի 1, 2-ի դեպքերի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներում ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանի ելույթի ժամանակ դահլիճում տեղ-տեղ մարդիկ դժգոհ արտահայտություններ, բացականչություններ էին անում՝ չհամաձայնելով նրա գնահատականների հետ։
Սակայն, Կոստանյանին դա չէր խանգարում։ Ավելին նա նույնիսկ շնորհակալություն հայտնեց «Ելք» դաշինքին այս թեմայով լսումներ կազմակերպելու համար։
Ինչևէ, իր ելույթի սկզբում նա անդրադարձավ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի այն հայտարարությանը, թե մարտի 1-ին նախագահի կողմից արտակարգ դրություն է հայտարարվել՝ առանց արտակարգ դրության մասին օրենքի։
«Այո, օրենք չկար, բայց այդ ժամանակ դրա անհրաժեշտությունն էլ չկար, քանի որ այդ հարցը կարգավորվում էր Սահմաանդրությամբ։ Սահմանադրության համաձայն, նախագահը կարող էր հայտարարել արտակարգ դրություն և իրականցնել  իրավիճակից թելադրվող միջոցառումներ։ Հետևաբար, խոսել, որ արտակարգ դրություն հայտարարելն այդ ժամանակ ապօրինի էր, ներողություն, բայց դա ընդհանրապես հիմք չունի», - հայտարարեց Կոստանյանը։
Նախկին գլխավոր դատախազն անդրադարձավ նաև Պաշտպանության նախարարի գաղտնի հրամանին, որի վերաբերյալ իր ելույթում դարձյալ նշել էր Արթուր Սաքունցը. «Այո, դա գաղտնի հրաման էր, և այդ գաղտնիքը հրապարակելու համար անձինք ենթարկվեցին պատասխանատվության, բայց չափազանց կարևոր է նկատել՝ արդյոք դա ենթադրում է զորքի մասնակցություն կամ ներգրավվածություն մարտի 1-ի միջոցառումներին։ Իհարկե, ոչ։ Որովհետև հետագա բացատրություններում հստակ սահմանվեց, որ այս հրամանը վերաբերում էր զորքը զորանոցային վիճակի բերելու անհրաժեշտությանը, ընդ որում՝ դա պայմանավորված էր նրանով, որ այդ ժամանակահատվածում սահմանին ակտիվացում էր գնում և մի քանի միջադեպ եղավ»։
Այս հայտարարությունից հետո, երբ ներկաները սկսեցին դժգոհություններ հայտնել, Կոստանյանը արձագանքեց. «Ժողովուրդ, ասելով չի, էդ ամեն ինչը գրած ա»։

Да, был тайный приказ, но это не предполагает участие войск в мартовских событиях – Геворк Костанян
Сегодня во время выступления бывшего генерального прокурора, депутата фракции Республиканской партии Геворка Костаняна на инициированных фракцией «Елк» парламентских слушаниях вокруг событий 1 и 2 марта, в зале заседаний время от времени слышны были возгласы неудовольствии и несогласия с его оценками.
Однако это не мешало Геворку Костаняну, более того, он даже поблагодарил фракцию «Елк» за организацию слушаний по этой теме.
В своем выступлении Геворк Костанян обратился к заявлению руководителя Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца о том, что 1 марта президентом было объявлено чрезвычайное положение в условиях отсутствия закона о чрезвычайном положении.
«Да, закона не было, но тогда не было и необходимости в нем, поскольку этот вопрос регулировался Конституцией РА. Согласно Конституции, президент мог объявить чрезвычайную ситуацию и осуществить мероприятия, которые диктовала ситуации. Следовательно, говорить, что объявление чрезвычайной ситуации в то время было незаконным, извините, но не имеет никаких оснований», - заявил Геворк Костанян.
Бывший генеральный прокурор обратился также к тайному приказу министра обороны, о котором заявил в своем выступлении Артур Сакунц. «Да, это был тайный приказ и за оглашение этой тайны были привлечены к ответственности люди, однако чрезвычайно важно отметить: предполагает ли это участие или вовлеченность войск в события 1 марта. Конечно, нет. Поскольку в дальнейших объяснениях четко было установлено, что этот приказ относился к необходимости перевода войск на казарменное положение, причем это было обусловлено тем, что в тот период на границе наблюдалась активизация, и произошло несколько инцидентов», - заявил Костанян.
После этого заявления, когда депутаты начали выражать неудовольствие, Геворк Костанян отреагировал: «Нельзя делать голословные заявления, все это письменно зафиксировано».