Մադագասկարի նախագահը պետական այցով կայցելի Հայաստան. Նալբանդյան
Հայաստանի ու Մադագասկարի միջև շփումը վերջին տարիներին նկատելիորեն աշխուժացել է, դրան նպաստել է հատկապես Հայաստանի անդամակցումը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը, այսօր Մադագասկարի արտաքին գործերի նախարար Անրի Ռաբարի-Նձակայի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա ընդգծեց` Հայաստանը պատրաստվում է Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովին, իսկ Մադագասկարն այս պահին նախագահում է կազմակերպությունում:
«Մենք լավագույնս համագործակցում ենք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում», - ասաց Է.Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով` երկու երկրների արտգործնախարարները քննարկել են նաև առաջիկայում Մադագասկարի նախագահի պետական այցը Հայաստան:

Президент Мадагаскара посетит с государственным визитом Армению – Эдвард Налбандян
В течение последних лет связи между Арменией и Мадагаскаром значительно активизировались, этому способствовало членство Армении в Международной организации Франковонии (МОФ), заявил сегодня журналистам глава МИД Армении по итогам встречи с министром иностранных дел Мадагаскара Анри Рабари-Ндзакой.
Он подчеркнул, что Армения готовится к саммиту Международной организации Франкофонии в Ереване, а Мадагаскар председательствует в МОФ.
«Мы очень хорошо сотрудничаем в рамках Международной организации Франкофонии», - сказал Э.Налбандян.
По его словам, в ходе встречи глав МИД двух стран обсуждался также предстоящий государственный визит президента Мадагаскара в Армению.