Փաստահավաք խմբի անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը մարտի 1-ի գործով նոր հանգամանք է առաջարկել Գլխավոր դատախազությանը
23/02/2018 16:52
Այսօր Ազգային ժողովում Մարտի 1, 2-ի դեպքերի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներից դեռևս 2008-ին ձևավորված Փաստահավաք խմբի անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը կարևոր եզրահանգումներ է արել։
«Բացառիկ մեկ փաստ արձանագրվեց՝ Հայաստանի դատախազության ձեռքի տակ չի գտնվում մեր կարևոր զեկույցներից մեկը, որը գրվել է ամենավերջում և դա բանակի ներգրավվածության մասին զեկույցն էր», - իր եզրափակիչ խոսքում հայտարարեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նա հույս հայտնեց, որ Գլխավոր դատախազությունը կուսումնասիրի զեկույցը, ինչի արդյունքում կարող է մեծ բացահայտումներ անել։
«Դա կարող է հիմք հանդիսանալ այն ժամանակվա քաղաքական որոշումներ կայացնող շատ այրերի կանչել ու բացատրություններ վերցնել, որը մարտի 1-ի դեպքերի վրա շատ էական լույս կարող է սփռել։ Ես կարծում եմ, որ բոլոր զեկույցները շատ կարևոր էին, բայց միայն 4-ն էին, որ ներառված էին ԱԺ եզրափակիչ զեկույցի մեջ։ Ես նոր հանգամանք եմ առաջարկում ձեզ՝ ծանոթացեք այդ զեկույցի հետ», - հայտարարեց Քոչարյանը իր եզրափակիչ ելույթում՝ տեղեկացնելով, որ դրա տպված տարբերակը տրամադրել է Գևորգ Կոստանյանին, որը ԱԺ Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի միակ թեկնածուն է։
Քոչարյանը նշեց, որ իրենց վերջին զեկույցի ուսումնասիրման դեպքում մյուս տարի այս թեմայով քննարկումների ժամանակ գործը նորովի տեսք կունենա։

Андраник Кочарян предложил Генпрокуратуре новые обстоятельства по делу «1 Марта»
Сегодня в ходе парламентских слушаний вокруг событий 1 и 2 марта член сформированной еще в 2008 году группы по сбору фактов Андраник Кочарян сделал важные выводы.
«Зафиксирован один исключительный факт – у прокуратуры Армении нет одного из важнейших наших докладов, который был написан в самом конце и это доклад о вовлеченности армии», - заявил в своем заключительном выступлении Андраник Кочарян.
Он выразил надежду, что Генеральная прокуратура изучит этот доклад, в результате чего могут последовать громкие разоблачения.
«Это может стать основанием для того, чтобы вызвать многих принимавших тогда политические решения государственных лиц для дачи объяснений, что может пролить значительный свет на события 1-го марта. Я считаю, что все доклады были очень важными, однако только 4-е были включены в заключительный доклад НС. Я предлагаю вам новые обстоятельства, ознакомьтесь с ними», - заявил Кочарян в заключительном выступлении, отметив, что распечатанный вариант доклада предоставлен Геворку Костаняну, который является единственным кандидатом на должность председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и правам человека.
Андраник Кочарян также отметил, что в случае изучения их последнего доклада в будущем году во время обсуждений на эту тему дело примет новый оборот.