Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները ստուգումներ են սկսել Կահիրեի օդանավակայաններում
Մեծ Բրիտանիայի փորձագետների պատվիրակությունն ստուգում է Կահիրեի միջազգային օդանավակայանում ձեռնարկված անվտանգության միջոցները, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով եգիպտական «Ալ Հայաթ» թերթին:
Հաղորդվում է, որ բրիտանացի մասնագետներն արդեն մի քանի օր տեսչական ստուգումներ են կատարում ժամանման և մեկնաթռիչքի սրահներում, վառելիքով և սննդով ինքնաթիռների ապահովման ծառայություններում, ուղեբեռի գոտում:
Աղբյուրները նաև պարզաբանել են, որ փետրվարի 26-ին համանման եռօրյա ստուգում կանցկացնեն ԱՄՆ-ի փորձագետները: Ամերիկացի մասնագետները նաև տեսչական ստուգում կանցկացնեն Եգիպտոսի EgyptAir ավիաընկերությունում՝ դեպի ԱՄՆ թռիչքների համար դրա թույլատրագրի նորացման նպատակով: 2015 թվականի հոկտեմբերի վերջին Սինայի թերակղզու երկնքում ռուս զբոսաշրջիկների փոխադրող ինքնաթիռի կործանումից հետո միանգամից մի քանի երկրներ դադարեցրեցին թռիչքները Եգիպտոսի Կարմիր ծովի առողջավայրեր, Կահիրե և Եգիպտոսի այլ քաղաքներ:

Делегации из Британии и США начали проверку в аэропортах Каира
Делегация экспертов из Великобритании проверяет меры безопасности, принятые в Каирском международном аэропорту,  передает РИА Новости со ссылкой на  «Аль-Хаят».
Сообщается, что британские специалисты уже несколько дней инспектируют залы прилета и вылета, службы по обслуживанию самолетов топливом и питанием, зону багажа. Источники также пояснили, что в ближайший понедельник аналогичную трехдневную проверку проведут эксперты из США.
Американские специалисты также проинспектируют египетскую авиакомпанию EgyptAir для обновления ее лицензии на полеты в США. После крушения в конце октября 2015 года самолета с российскими туристами над Синайским полуостровом сразу несколько стран приостановили полеты на египетские курорты Красного моря, в Каир и другие египетские города.