«Ծառուկյան» խմբակցությունը չի միանա «Ելք»-ի նախաձեռնությանը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ծառուկյան» խմբակցությունը որոշել է չմիանալ ՀՀ նախագահի ընտրության կարգի սահմանադրականությունը պարզելու համար «Ելք» խմբակցության նախաձեռնությանը: ՍԴ-ին դիմելու համար անհրաժեշտ է 21 ստորագրություն, սակայն «Ելք»-ն ունի 9 մանդատ:
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նշել է, որ իրենց որոշման մեջ որևէ քաղաքական ենթատեքստ չկա:
«Մենք իրավաբանորեն խորհրդակցեցինք, քննարկեցինք և գտնում ենք, որ սահմանադրականության խնդիր կա, կա որոշակի տարընթերցման տեղիք տվող դրույթ, բայց դա, իմ կարծիքով, որպես իրավաբան եմ ասում, բավարար չէ: Մենք, քանի որ սովորություն չունենք անհեռանկարային հարցերին մասնակցել ընդամենը մասնակցելու համար, որոշեցինք ձեռնպահ մնալ», – նշել է նա:
Մինչդեռ նույն խմբակցության անդամ, ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը նշել է. «Մենք նպատակահարմար չենք համարում, որովհետև Սահմանադրությամբ դա լուծված է, կառաջանա վակուում: Այսինքն՝ իրենց ասածը որն է, որ նոր նախագահ ընտրվի, հետո նոր գնանք դրա՞ն: Իրավաբանական պրոբլեմ կառաջանա, ինչու է հիմա, որովհետև, եթե ապրիլից հետո գործող նախագահի լիազորությունները դադարում են, չենք կարող վակուում թողնել և նախագահ չունենալ», – նշեց նա:

«Жоховурд»: Фракция «Блок Царукян» не присоединится к инициативе фракции «Елк»
Газета «Жоховурд» пишет, что фракция «Блок Царукян» решила не присоединяться к инициативе фракции «Елк» относительно выяснения конституционности порядка выборов президента Армении. Для обращения в Конституционный суд необходимы подписи 21 депутата парламента, однако у фракции «Елк» есть всего 9 мандатов.
В беседе с корреспондентом издания депутат фракции «Блок Царукян» Геворк Петросян отметил, что в их решении нет какого-либо политического подтекста.
«Мы проконсультировались, обсудили вопрос в правовом контексте, и считаем, что есть вопрос конституционности, есть положение, дающее повод для разночтения, однако на мой взгляд, говорю как юрист, этого недостаточно. Поскольку мы не привыкли участвовать в бесперспективных вопросах, только ради участия, мы решили воздержаться», - отметил он.
При этом член этой же фракции, вице-спикер парламента Микаел Мелкумян отметил: «Мы не считаем это целесообразным, поскольку этот вопрос решается Конституцией РА».