ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել Սաուդյան Արաբիային և ԱՄԷ-ին Եմենի վերականգնման հարցում
Միացյալ Նահանգները սատարում է Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ–ի որոշումը, որոնք համաձայնել են մինչև մարտի 31–ին ՄԱԿ–ին հատկացնել 1 մլրդ դոլար Եմենի բնակիչներին հումանիտար օգնություն տրամադրելու և երկրի նավահանգիստների  ենթակառուցվածնքների վերականգնման համար։ Այս մասին նշված է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սարա Սանդերսի տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նա ողջունել է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի ջանքները ճգնաժամի հետևանքները Եմենում հաղթահարելու ուղղությամբ։
«Կենսական կարևորություն ունեցող հումանիտար կարիքներեի բավարարումը և տարածաշրջանի երկրների անվտանգության ոլորտի խնդիրների լուծումը կախված է հակամարևտության քաղաքական կարգավորումից», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Միացյալ Նահանգները ողջունում է հակամարտության կողմերի ստանձնած պարտավորությունները դիվանագիտական ջանքների վերականգնման հարցում և պատրաստ է սատարել ՄԱԿ ղեկավարության կողմից խաղաղությանն ուղղված միջոցառումները, եզարափակել է Սանդերսը։

США готовы помогать Саудовской Аравии и ОАЭ в восстановлении Йемена
Соединенные Штаты поддержали решение Саудовской Аравии и ОАЭ, которые согласились к 31 марта перечислить ООН $1 млрд на оказание гуманитарной помощи жителям Йемена, а также на восстановление портов и инфраструктуры страны. Об этом говорится в распространенном накануне письменном заявлении пресс-секретаря Белого дома Сары Сандерс, сообщает ТАСС.
«Соединенные Штаты готовы помочь Саудовской Аравии и ОАЭ в деле достижения важнейших целей, в том числе и расширения доступа к продуктам питания и медикаментам для йеменцев, испытывающих страдания на протяжении почти четырех лет гражданской войны», - отмечается в документе.
Она приветствовала «усилия возглавляемой Саудовской Аравией коалиции по смягчению последствий гуманитарного кризиса в Йемене».
«Удовлетворение этих жизненно важных гуманитарных потребностей» и решение проблем в области безопасности стран региона «зависит от политического урегулирования конфликта», говорится в заявлении.
Соединенные Штаты приветствуют обязательства, взятые сторонами конфликта по возобновлению дипломатических усилий и готовы поддерживать принимаемые под руководством ООН меры по достижению мира, заключила Сандерс.