Նիգերիայում առևանգվել են աշակերտուհիներ
«Բոկո Հարամ» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներն առևանգել են Նիգերիայի Յոբե նահանգի դպրոցի 111  աշակերտի,  հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով  PM News պարբերականին և տեղի ոստիկանությանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր 46 աղջիկների անհետացման մասին, սակայն ոստիկանությունը հերքել էր նրանց առևանգման մասին կասկածները։
2014 թվականին «Բոկո Հարամի» ահաբեկիչներն առևանգել էին 276 նիգերիացի դպրոցականների Նիգերիայի հյուսիս–արևելքում գտնվող Չիբոկ քաղաքում՝ առաջարկելով կառավարությանը նրանց փոխանակել ձերբակալված զինյալների հետ, սակայն կառավարությունը հրաժարվել էր։
2016 թվականի օգոստոսին խմբավորումը հրապարակել էր տեսանյութ, որում, ըստ զինյալների, ներկայացված էին ողջ մնացած աշակերտուհիները: Ահաբեկիչները հայտնել էին, որ նրանց մի մասը օդուժի հարվածների հետևանքով մահացել էին։ Ավելի քան 20 դպրոցական հետագայում ազատվել էին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ։ 2017 թվականին Նիգերիայի իշխանությունները հայտնել էին, որ 82 դպրոցական է ազատվել։

В Нигерии террористы похитили более 110 школьниц
Боевики террористической группировки «Боко Харам» похитили 111 учениц школы в нигерийском штате Йобе, сообщаетРИА Новости   со ссылкой на местное издание PM News и на полицию.
Ранее сообщалось об исчезновении только 46 девочек. Кроме того, полиция отрицала, что они были похищены.
В апреле 2014 года террористы «Боко Харам» похитили 276 нигерийских школьниц в Чибоке на северо-востоке Нигерии. Главарь группировки предложил обменять школьниц на всех арестованных боевиков, но правительство страны от этого отказалось. В августе 2016 года боевики «Боко Харам» опубликовали видеозапись, на которой, по их заявлению, запечатлены живые заложницы. На опубликованных кадрах присутствовали не все школьницы. Боевики заявили, что остальные девочки погибли в результате авиаударов.
Более 20 из похищенных школьниц позже были освобождены при посредничестве Международного комитета Красного Креста. Остальные сбежали из плена самостоятельно или были вызволены. При этом 195 девушек числились пропавшими без вести.