Չինաստանում 2018 թվականին կիրականացվեն 1.6 տրիլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագրեր
Չինաստանի իշխանությունները 2018 թվականին նախատեսում են երկրի տարածքում  իրակականացնել մի քանի խոշոր ներդրումային ծրագրեր, որոնց ընդհանուր արժեքը կգերազանցի 10 տրիլիոն յուանը (շուրջ 1.6 տրիլիոն դոլարը), փոխանցում է ТАСС-ը` հղում անելով China Daily թերթին։
Թերթի տվյալով՝ «նախագծերի մեծամասնությունը կիրականացվի այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքները, նաև բարձրտեխնոլոգիական սարքավորումները»։
Այսպես, Շանդուն նահանգում նախատեսվում է կառուցել արագընթաց երկաթուղային ճյուղեր, նաև` նոր օդանավակայան։ Այս նահանգում ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազմի 4 տրիլիոն յուան (շուրջ 630 մլրդ դոլար)։
Համաձայն կառավարության ծրագրի, 2022 թվականին արդյունաբերության ճյուղի զարգացման արդյունքում այն պետք է կազմի ազգային ՀՆԱ–ի աճի 30 տոկոսը։

В 2018 году в Китае стартуют инвестпроекты на общую сумму $1,6 трлн
Власти Китая планируют начать в 2018 году на территории страны реализацию нескольких крупных инвестиционных проектов, общая стоимость которых превысит 10 трлн юаней (около $1,6 трлн). Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету China Daily.
По данным газеты, «большинство проектов будет реализовываться в таких отраслях, как информационные технологии, строительство транспортной и энергетической инфраструктуры, а также производство высокотехнологичного оборудования».
Как отмечает издание, в восточной провинции Шаньдун, к примеру, начнется строительство высокоскоростных железнодорожных веток, а также новых аэропортов. Общая сумма инвестиций в этот регион составит 4 трлн юаней (около $630 млрд).
Согласно плану правительства КНР, к 2022 году на развивающиеся отрасли промышленности должно приходиться до 30% роста национального ВВП.