Չեն կարողանա մարտի 1-ից դեղատոմսով դեղամիջոցներ բաց թողնելու գործընթացն իրականացնել և սահուն կազմակերպել. Առողջապահության նախկին նախարար
26/02/2018 14:10
Առողջապահության նախկին նախարար Արարատ Մկրտչյանը կարծում է, որ որոշ դեղամիջոցների՝ դեղատոմսով բաց թողնելու գործընթացը տեղին է, բայց այն իրականացնելու համար առկա են մի շարք խնդիրներ՝ սկսած կոռուպցիոն ռիսկերից, մինչև իրազեկման ոչ պատշաճ աստիճան։ Դրա համար, նախկին նախարարը կանխատեսում ունի, որ առողջապահության նախարարությանը չի հաջողվի մարտի 1-ից ներդրումն իրականացնել և սահուն կազմակերպել գործընթացը։
2018 թվականի մարտի 1-ից, հիշեցնենք, Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված հակավարակային (այդ թվում հակաբիոտիկներ), հսկվող և հորմոն պարունակող դեղերը ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ է բժշկական կազմակերպության կողմից տրված դեղատոմսի առկայություն` ըստ սահմանված կարգի:
Aysor-am-ի թղթակցի հետ զրույցում Արարատ Մկրտչյանը ներկայացրել է իր մտահոգությունները ու առաջարկությունները։
- Գործընթացը տեղին է, դեղատոմսերով դեղամիջոցների դուրսգրման գործընթացը ողջ քաղաքակիրթ աշխարհում ընդունված է տասնամյակներ ի վեր։ Դա մի քանի նպատակ ունի, որոնցից մեկը ազդող և արդյունավետ դեղամիջոցների նշանակումն է։ Բացի այդ, այստեղ խնդիր կա նաև հակաբիոտիկների տեսանկյունից. այսօր համաշխարհային պրոբլեմ է, մանրէների նկատմամբ  հակաբիոտիկներն ազդեցությունն աստիճանաբար նվազում է և մանրէները դառնում են անընկալ հակաբիոտիկների նկատմամբ։ Դրա համար հակաբիոտիկների անկառավարելի նշանակումը և օգտագործումն իրենց վատ ազդեցությունն են թողնում հետագա բուժման տակտիկայի վրա։
- Իսկ կիրարկո՞ւմը։
- Այստեղ ունեմ լուրջ մտավախություններ և վերապահումներ։ Օրենքն ընդունվել է դեռևս 2016 թվականին, բայց մինչ օրս լայնածավալ ներդրման տեսանկյունից մշակումներ չեն իրականացվել։ Իրազեկման գործընթացն էլ գրեթե մեկ շաբաթ է, որ իրականացվում է, այն էլ՝ ոչ արդյունավետ։ 3 մասնակից, որոնք այս գործընթացի մեջ են ներառված՝ դեղատնային ցանց, հասարակություն և բուժհիմնարկներ, ունեն իրազեկվածության ցածր մակարդակ։ Ծրագիրը խիստ անհրաժեշտ է, բայց հապճեպ ներդրման գործընթաց է իրականացնում, որը կունենա իր բացասական հետևանքները, ինչն էլ կառաջացնի դժգոհություն քաղաքացիների կողմից, և, որ, ամենակարևորն է, կառուցվածքային տեսանկյունից առաջնային բուժօգնության համակարգը չի նախապատրաստվել այս գործընթացի հստակ իրականացմանը։ Քաղաքակիրթ աշխարհի նման չունենք առաջնային բուժօգնության համակարգ թե՛ մասնագետների պատրաստվածության տեսանկյունից, թե՛ կառուցվածքային, թե՛ ֆինանսավորման տեսանկյունից։
- Ոչ պատշաճ իրազեկումը ո՞ր կառույցի թերացումն է։
- Ծրագիրն առողջապահության նախարարությանն է, բնականաբար, օրենքն էլ  ընդունվել է առողջապահության նախարարության նախաձեռնությամբ։ Այնպես որ, գործընթացի ողջ կառավարումը և իրազեկումը, ինչպես նաև դասընթացների անցկացումն առողջապահության նախարարության պարտքն էր:
- Այս որոշումը շատ դժգոհությունների առիթ է հանդիսացել, որոնցից մեկն այն է, թե արտակարգ կամ հրատապ իրավիճակներում ցավազրկող, ջերմիջեցնող կամ որևէ այլ դեղամիջոց գնելու համար խնդիրներ կառաջանան։
- Դա մտացածին կամ շատ փոքր պատճառ է։ Ամբողջ աշխարհն ինչպե՞ս է խնդրին լուծում տալիս նմանատիպ իրավիճակներում, դրա մեթոդները գոյություն ունեն, համաշխարհային փորձը կա։ Այնպես որ, նոր հայկական բաներ պետք չի մոգոնել։ Ով է ասել, որ, օրինակ, գլխացավի ամոքիչ դեղամիջոցը պետք է դեղատոմսով դուրս գրել, նույնը վերաբերում է նաև ջերմիջեցնող, ցավազրկող և այլ միջոցներին։ Դրանք, բնականաբար, առանց դեղատոմսերի են վաճառվելու։ Հուսանք, որ առողջապահության նախարարությունը կիրազեկի հանրությանը, որպեսզի այդ խուճապը վերանա։
- Կոռուպցիոն ռիսկեր չե՞ք տեսնում այստեղ։
- Առաջնային բուժօգնության համակարգը պատրաստ չէ սրան, արդեն նշեցի նաև ֆինանսավորման ցածր մակարդակի, մասնագետների պատրաստ լինելու, ինչպես նաև կառավարման խնդիրների մասին։ Ահա սրանք ինքնին կոռուպցիոն ռիսկերի աճի հնարավորություն են տալիս։ Կոռուպցիոն ռիսկեր հաստատ կլինեն, դեղերի ստվերային շրջանառություն, ինչպես նաև մի շարք այլ խնդիրներ առկա կլինեն։ Այս գործընթացի հետևանքով կոռուպցիոն ռիսկերն ավելի կսրվեն և կբազմապատկվեն։ Որպեսզի այս որոշումը հասարակության համար ընդունելի լինի, պետք է ներդրման գործառույթների հստակ պատկերացում լինի, բոլոր խաղացողների պարտականությունների և լիազորությունների սահմանները հստակ լինեն, ինչպես նաև լայնածավալ իրազեկում և ուսուցում լինի։ Նախապատրաստման փուլը բավական երկար պետք է լինի։ 2016 թվականին օրենքն ընդունվել է, մոտ երկու տարի ժամանակ ենք ունեցել, բայց ոչինչ չենք արել։ Դրա համար ես, կարծում եմ, որ մարտի 1-ին չեն կարողանա ներդրումն իրականացնել և սահուն կազմակերպել գործընթացը։ Կանխատեսում ունեմ, որ այն կհետաձգեն, որպեսզի նշածս խնդիրները հնարավորինս կարգավորեն։
- Մտահոգություն կա նաև, որ պոլիկլինիկաներում ծանրաբեռնվածություն կլինի, հերթերը կավելանան։
- Դա էլ է մտացածին բան։ Մարդն իրավունք չունի գնա կարտոֆիլի նման դեղ առնի, քաղցրավենիքի նման դեղ վերցնի։ Դեղը չեն առնում, դեղը նշանակում են, դուրս են գրում։ Չեն գնալու պոլիկլինիկա և ասեն՝ բժիշկ ջան, ինձ այսինչ դեղը գրի։ Այդ իրազեկված չլինելու հետևանքներից մեկն էլ սա է։
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ այսպիսով կբացառվի նաև ինքնաբուժումը։
- Իհարկե, այս օրենսդրական նախաձեռնության ամենակարևոր գրավականներից մեկն էլ ինքնաբուժումով զբաղվելու հնարավորինս կրճատումն է, ինչն անդառնալի հետևանքների է բերում։

Минздрав не сможет с 1 марта внедрить и плавно организовать процесс отпуска лекарств по рецептам – экс-министр здравоохранения
26/02/2018 18:50
Бывший министр здравоохранения Арарат Мкртчян считает, что процесс отпуска некоторых лекарств по рецепту целесообразен и необходим, однако в процессе его реализации может возникнуть ряд проблем – начиная от коррупционных рисков и до недостаточного уровня информированности общества. Посему, экс-министр здравоохранения прогнозирует, что министерству здравоохранения Армении не удастся с 1-го марта осуществить внедрение нового порядка и организовать плавный переход.
Отметим, министерство здравоохранения Армении опубликовало перечень зарегистрированных в Армении антибактериальных препаратов (в том числе антибиотиков), гормональных и содержащих кодеин препаратов, для приобретения которых с 1-го марта 2018 года необходим выписанный медицинской организацией рецепт согласно установленному порядку.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Арарат Мкртчян представил в этой связи свою обеспокоенность и некоторые предложения.
- Процесс отпуска лекарств по рецепту уже в течение десятилетий действует во всем цивилизованном мире. Это имеет несколько целей, одна из которых назначение действенных и эффективных лекарств. Кроме того, здесь есть проблема также с точки зрения антибиотиков: сегодня это проблема во всем мире, воздействие антибиотиков на бактерии снижается, бактерии становятся резистентными к действию антибиотиков. Поэтому бесконтрольное назначение и использование антибиотиков плохо влияет на тактику дальнейшего лечения.
- А процесс внедрения?
- У меня есть серьезная обеспокоенность и оговорки по этому вопросу. Закон был принят в 2016 году, однако с точки зрения широкого внедрения разработок не было по сей день. Процесс информирования общества также осуществляется почти в течение одной недели, причем – неэффективно. Три участника, вовлеченные в этот процесс – аптечная сеть, общество и медицинские учреждения, имеют низкий уровень осведомленности. Программа крайне необходима, но идет процесс ее внедрения наспех, что будет иметь негативные последствия, вызовет недовольство граждан, и что самое важное, система первичные медицинской помощи со структурной точки зрения не подготовилась к четкой реализации этого процесса. У нас нет такой системы первичной медицинской помощи как в цивилизованном мире, ни  с точки зрения подготовленности, ни в плане структуры и финансирования.
- Упущением какого ведомства является низкий уровень осведомленности?
- Это программа министерства здравоохранения и естественно закон принят по инициативе Минздрава. Таким образом, управление всем процессом информирование, а также проведение курсов – это долг и обязанность министерства здравоохранения.
- Это решение стало поводом для недовольства, которое в том числе касается приобретения средств обезболивания, жаропонижающих препаратов и др. лекарств в чрезвычайных или срочных ситуациях.
- Это надуманная и довольно незначительная проблема. Как во всем мире решается эта проблема в аналогичных ситуациях? Есть мировой опыт, существуют также методы решения. Ничего нового придумывать не нужно. Кто сказал, что лекарство от головной боли должно выписываться по рецепту, то же самое касается жаропонижающих обезболивающих или других препаратов. Они, естественно, будут продаваться без рецептов. Надеюсь, что министерство здравоохранения проинформирует общественность, чтобы эта паника исчезла.
- Видите ли Вы здесь коррупционные риски?
- Первичная система медицинской помощи не готова к этому, я уже отметил также низкий уровень финансирования, подготовленность специалистов, а также проблемы управления. Все это уже дает возможность роста коррупционных рисков. Коррупционные риски точно будут, будет также теневой оборот лекарств и ряд других проблем. В результате, коррупционные риски умножаться и еще более обострятся. Чтобы это решение было приемлемым для общества, нужно иметь четкое представление о процессе внедрения, четкое установление обязанностей и полномочий всех игроков, а также широкое информирование и обучение. Закон был принят в 2016 году, у нас было почти два года, но ничего не сделано. Поэтому я считаю, что 1 марта они не смогут внедрить и плавно организовать процесс. На мой взгляд, процесс будет отложен, чтобы по возможности урегулировать указанные проблемы.