Ձեր տրամադրած տվայլներն այլ Հայաստանի համար են, որտեղ ապրում եք դուք և ձեր իշխանությունը. Զոհրաբյանը՝  ԱՎԾ նախագահին
28/02/2018 11:25
Ձեր տրամադրած տվայլներն այլ Հայաստանի համար են, որտեղ ապրում եք դուք և ձեր իշխանությունը. Զոհրաբյանը՝ ԱՎԾ նախագահին
Ժամանակին այս ամբիոնից Հրանտ Բագրատյանն առաջարկեց ձեզ գնադակահարել, ԱԺ-ում «Պաշտոնական վիճակագրության» մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ դիմելով ԱՎԾ նախագահ Ստեփան Մնացականյանին։
«Իհարկե, ես նման առաջարկությամբ հանդես չեմ գա, բայց պաշտոնյան, որը պրոֆեսիոնալ է, իսկ դուք պրոֆեսիոնալ եք, ունի ընտրություն՝ կա՛մ մնալ պրոֆեսիսնալ ու կատարել իր պարտքը, կա՛մ լինել կամակատար», - ասաց նա։
Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ վիճակագրական ծառայությունը հանրության շրջանում վստահություն չի վայելում, քանի որ դրա տրամադրած տվյալները ոչ մի աղերս չունեն իրականության հետ։
«Ասացիք, որ օրենքով այլ ստրուկտուրալիզացիա է լինելու, տարբեր միջազգային ստանդարտներին եք փորձելու համապատասխանեցնել ձեր գործունեությունը, բայց միակ ստանդարտը, որին պիտի համապատասխանեք, իրականությունն է», - նշեց պատգամավորը։
Ն. Զոհրաբյանը նկատեց՝ երկրում աղքատությունն աճում է, արտագաղթն ու գործազրկությունը նույնպես, մինչդեռ ԱՎԾ տվյալները այլ պատկեր են ստեղծում։
«Գնաճը 2,6 տոկոս, ծիծաղելի է, անհարմար է, պարոն Մնացականյան, միգուցե ձեր օրենքի վրա գրեիք՝ փոփոխություն վիրտուալ Հայաստանի համար, ես կհասկանայի, որովհետև ձեր տրամադրած տվայլները այլ Հայաստանի համար են, որտեղ ապրում եք դուք և ձեր իշխանությունը», - ասաց նա։
Վերջինս ընդգծեց նաև, որ ինքն անձամբ գիտի դեպք, որ նախկին գյուղնախարարներից մեկը կեղծ տեղեկատվություն ստանալու համար գրավոր ներքին շրջաբերական էր մարզպետներին ուղարկում ու ասում, թե ինչ տեղեկատվություն պիտի տրամադրվեր։
Պատգամավորը նշեց, որ ԱՎԾ-ն պետք է ունենա մեխանիզմներ՝ ճշտելու ադ տեղեկատվությունը, թե որքանով է համապատասխանում իրականությանը։

Наира Зограбян: Публикуемые статистической службой данные – о другой Армении, в которой живете вы и ваша власть
28/02/2018 12:15
В свое время Грант Багратян предложил с этой трибуны расстрелять вас, заявила сегодня член фракции «Блок Царукян» Наира Зограбян, обратившись к председателю Национальной статистической службы Армении Степану Мнацаканяну в ходе обсуждения в парламенте проекта закона «Об официальной статистике» и смежных законопроектов.
«Конечно, я не стану выступать с подобным предложением, но должностное лицо, которое является профессионалом, а вы – профессионал, имеет выбор – либо остаться профессионалом, либо стать приспешником», - заявила Наира Зограбян.
Наира Зограбян подчеркнула, что Национальная служба статистики не пользуется доверием общества, поскольку предоставленные ведомством данные не имеют никакой связи с действительностью.
«Вы сказали, что по закону предусматривается другая структуризация, попытаетесь привести вашу деятельность в соответствие с различными международными стандартами, но единственный стандарт, которому вы должны соответствовать – это действительность», - сказала депутат.
Зограбян отметила, что в стране растет нищета, миграция и безработица, в то время как публикуемые Национальной статистической службой данные создают совершенно иную картину.
«Рост цен 2,6 процентов, это просто смешно. Стыдно, господин Мнацаканян, может написали бы на вашем законе – изменение для виртуальной Армении, я бы поняла, поскольку предоставленные вами данные – о другой Армении, в которой живете вы и ваша власть», - заявила Наира Зограбян.
Она подчеркнула, что лично знает случай, когда один из бывших министров сельского хозяйства, чтобы получить лживые данные, направлял письменный циркуляр губернаторам и говорил, какую информацию они должны предоставить.
Депутат отметила, что Национальная служба статистики должна иметь механизмы для уточнения этих данных и того, насколько они соответствуют действительности.