Սլովակիայում կոռուպցիայի դեմ զանգվածային ցույցեր են տեղի ունեցել
Բրատիսլավայում և Սլովակիայի 50 քաղաքներում բազմահազարանոց ցույցեր են տեղի ունեցել, ցուցարարները պահանջում են վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի կառավարության հրաժարականը և Սլովակիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում, նրանք բողոքում են իշխանության վերին օղակներում կոռուպցիայի դեմ, հաղորդում է DW.com-ը։
Ցույցերը անց են կացվում «Արդար Սլովակիայի համար» կարգախոսի ներքո։ Դրանք կազմակերպել է ընդդիմությունը, որը ստացել է հանրապետության նախագահ Անդրեյ Կիսկայի աջակցությունը։ Միայն Բրատիսլավայում ակցիային մասնակցել են ավելի քան 40 հազար մարդ։
Ցույցի համար առիթ է ծառայել սլովակցի լրագրող Յան Կուցիյակի եւ նրա հարսնացուի սպանությունը։ Լրագրողը երկրի կառավարության վրա իտալական մաֆիոզների ազդեցության հետաքննություն էր իրականացնում։

В Словакии прошли массовые протесты против коррупции
Многотысячные митинги с требованием отставки правительства премьер-министра Роберта Фицо и объявления в Словакии досрочных парламентских выборов прошли в Братиславе, а также еще в 50 городах и крупных населенных пунктах страны, сообщает DW.com.
Митинги прошли под лозунгом «За честную Словакию». Они были организованы оппозицией, которую активно поддержал президент республики Андрей Киска.  Участники акций протестовали против коррупции в высших эшелонах власти. Только в Братиславе в акциях протеста приняли участие более 40 тысяч человек.
Поводом для манифестаций послужило убийство в конце февраля словацкого журналиста Яна Куцияка и его невесты. Перед убийством Куцияк расследовал влияние итальянской мафиозной группировки «Ндрангета» на правительство Словакии.