Բրիտանիայում Մայրերի օրվա առիթով բացիկները թողարկվել են առանց «մայրիկ» բառի
Բրիտանական Waitrose սուպերմարկետների ցանցում Մայրերի օրվա կապակցությամբ վաճառվում են գենդերապես չեզոք բացիկներ, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Daily Mirror-ին:
«Մամա»՝ mother բառը փոխարինել են դու՝ you բառով, իսկ շնորհավորանքն այսպիսին է՝ «Happy You Day» («Շնորհավորում եմ քո օրը»): Ըստ որում՝ վաճառադարակներին ներկայացված են նաև սովորական շնորհավորական բացիկներ:
Ընկերությունից հայտնել են, որ որոշել են նոր բացիկներ թողարկել, որպեսզի ընդարձակեն մարդկանց թիվը, որոնց հնարավոր է դրանք նվիրել, օրինակ՝ տրանսգենդեր մայրիկներին կամ տատիկներին:
Scribbler սուպերմարկետների ցանցն, իր հերթին, բացիկներ է առաջարկել նույնասեռական զույգերի համար՝ «Երկու մայրիկն ավելի լավ է, քան մեկը» գրությամբ և «Հայրիկ, շնորհակալություն, որ դու ամենահրաշալի մայրիկն ես»: Մի շարք տրանսգենդեր ակտիվիստների խնդրանքից հետո որոշ դպրոցներ փոխել են դպրոցական միջոցառումների անվանումները և տոնել են Հատուկ մարդու օրը:

В Британии ко Дню матери выпустили открытки без слова «мама»
В британской сети супермаркетов Waitrose поступили в продажу гендерно нейтральные открытки ко Дню матери, сообщает РИА Новости  со ссылкой на Daily Mirror.
Слово mother (мама) в заменили на you (ты), а само поздравление выглядит следующим образом: «Happy You Day» («Поздравляю с твоим днем»). При этом на торговых полках представлены и обычные поздравительные карточки.
В компании сообщили, что решили выпустить новые открытки, чтобы расширить перечень людей, которым их можно было бы подарить, например, трансгендерным мамам или бабушкам.
Сеть супермаркетов Scribbler, в свою очередь, предложила открытки для однополых пар: с надписями «Две мамы лучше, чем одна» и «Папа, спасибо за то, чтобы ты самая замечательная мама». После просьб ряда активистов-трансгендеров некоторые школы изменили названия школьных мероприятий и отпраздновали День особого человека.