Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունն առաջադրվել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունը, Aysor.am-ի թղթակցին ասաց ԱԺ հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը։
Նա հիշեցրեց, որ ԱԺ նախագահի այսօր ստորագրած արձանագրության համաձայն՝ մարտի 8-ից դադարեցվել են Գագիկ Հարությունյանի լիազորությունները Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում։
Aysor.am-ի հարցին, արդյոք կան ՍԴ նախագահի պաշտոնում առաջադրումներ, Ա.Բաբայանն ասաց. «ԱԺ նախագահը ՍԴ նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Հ.Թովմասյանի թեկնածությունը, որի քվեարկությունը տեղի կունենա առաջիկա քառօրյա նիստերի ընթացքում»։
Նշենք, որ խորհրդարանի հերթական նիստերը կանցկացվեն մարտի 20-ից 23-ը։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ խորհրդարանը մարտի 2-ին անցկացրել է ՍԴ անդամի թեկնածուի ընտրություններ։ Միակ ներկայացված թեկնածուն Հրայր Թովմասյանն էր։
Նախքան այդ Հրայր Թովմասյանը հրաժարական էր ներկայացրել ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։

Кандидатура Грайра Товмасяна выдвинута на пост председателя Конституционного суда Армении
Спикер парламента Армении Ара Баблоян выдвинул кандидатуру Грайра Товмасяна на пост председателя Конституционного суда республики, сообщил Aysor.am пресс-секретарь парламента Армении Арсен Бабаян.
Он напомнил, что в соответствии с подписанным сегодня спикером парламента протоколом, полномочия Гагика Арутюняна на посту главы КС прекращены с 8 марта.
«На пост главы КС выдвинута кандидатура Грайра Товмасяна. Голосование будет проведено на очередном четырехдневном заседании парламента», - отметил А.Бабаян.
Напомним, что ранее Г.Товмасян занимал должность главы парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам. 2 марта он был избран членом Конституционного суда.