Հայաստանը ցանկանում է համագործակցություն ծավալել տարածաշրջանում կարևոր դեր ունեցող բոլոր ինտեգրացիոն միավորումների հետ. Սարգսյան
14/03/2018 15:41
Ռուսաստանի հետ Հայաստանի ռազմավարական հարաբերությունների անընդհատ և հետևողական ամրապնդումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է, ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի հետ հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, Ս.Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է կառուցողական և փոխշահավետ համագործակցություն ծավալել բոլոր այն ինտեգրացիոն միավորումների հետ, որոնք կարևոր դեր են խաղում տարածաշրջանում:
Նախագահ Սարգսյանի գնահատմամբ՝ հայ-ռուսական հարաբերություններն առանձնանում են բարձր և բարձրագույն մակարդակներում ակտիվ երկխոսությամբ ու արդյունավետ համագործակցությամբ բոլոր ոլորտներում՝ տնտեսական, ռազմական, ռազմատեխնիկական և հումանիտար:
Հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում Սերժ Սարգսյանը մեծ դեր է վերապահել միջխորհրդարանական կապերին:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահը նշել է, որ իր երկրի բարձրագույն ղեկավարության և խորհրդարանականների ցանկությունը ևս նույնն է՝ պահպանելու և զարգացնելու առավելագույն ակտիվ, պարբերական, բաց և բովանդակալից շփումներ հայ գործընկերների հետ: Նա գոհունակությամբ է խոսել նաև միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակներում հայ և ռուս խորհրդարանականների արդյունավետ ու փոխադարձ աջակցության վրա հիմնված համագործակցության մասին:

Армения желает строить взаимовыгодное сотрудничество со всеми интеграционными объединениями, которые играют важную роль в регионе – Саргсян
14/03/2018 16:43
Армяно-российские отношения отличаются активным диалогом на высоком и высшем уровнях и эффективным сотрудничеством во всех сферах – экономической, военной, военно-технической и гуманитарной, заявил президент Армении Серж Саргсян на встрече с председателем Комитета по международным делам Совета Федерации Федерального Собрания России Константином Косачевым.
Как сообщает пресс-служба президента, С.Саргсян отметил, что непрерывное и последовательное укрепление стратегических отношений Армении с Россией является одним из приоритетов внешней политики республики.
По словам президента, Армения желает строить конструктивное и взаимовыгодное сотрудничество со всеми интеграционными объединениями, которые играют важную роль в регионе.
К.Косачев отметил, что желание высшего руководства и парламентариев его страны аналогичное - поддержание и развитие максимально активных, регулярных, открытых и содержательных контактов с армянскими партнерами. Он также с удовлетворением отметил эффективное сотрудничество парламентариев Армении и России в рамках международных парламентских организаций, основанное на обоюдной поддержке.