ԱԺ-ում վարչապետի ընտրությունը կլինի բաց. կերևա, թե պատգամավորներից ով ինչպես է քվեարկել. «Ժողովուրդ»
15/03/2018 11:04
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ապրիլի 17-ին` ՀՀ ԱԺ-ում վարչապետի ընտրության ժամանակ, «Ծառուկյան» խմբակցությունը փաստի առաջ է հայտնվելու:
«Այդ ընտրություններն անցկացվելու են բաց քվեարկությամբ, և հստակ երևալու է, թե պատգամավորներից ով ինչպես է քվեարկել: Ի տարբերություն ԱԺ-ում երկրի նախագահի ընտրության, երբ կողմ պետք է քվեարկեր պատգամավորների 3/5-րդը, վարչապետի դեպքում անցողիկ շեմը բավական ցածր է: Վարչապետն ընտրվելու է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ, այսինքն՝ հարկավոր է 53 կողմ քվե:
«Ինչպես հայտնի է` ՀՀԿ-ն ԱԺ-ում ունի 58 պատգամավոր, և նրանց քանակը բավարար է անգամ` առանց կոալիցիոն գործընկեր ՀՅԴ-ի օգնության իրենց վարչապետի թեկնածուին անցկացնելու համար: Վարչապետի հավանական թեկնածու համարվում է Սերժ Սարգսյանը, ու հիմա հետաքրքիր է՝ նրա ընտրության ժամանակ ինչպես իրեն կպահի «Ծառուկյան» խմբակցությունը և ինչպես կհիմնավորի այդ քվեարկությունը: Հիշեցնենք, որ պաշտոնապես այս խմբակցությունը ընդդիմադիր է», - գրում է թերթը:

«Жоховурд»: Парламент Армении изберет премьер-министра открытым голосованием
Газета «Жоховурд» пишет, что 17 апреля, во время выборов в парламенте Армении премьер-министра, фракция «Блок Царукян» окажется перед фактом. В парламенте состоится открытое голосование, при котором четко видно, как проголосовал тот или иной депутат. В отличие от выборов президента в Национальном Собрании, когда он должен был набрать как минимум 3/5 голосов депутатов парламента, в случае премьер-министра проходной барьер довольно низкий. Премьер будет выбран большинством голосов от общего числа депутатов, то есть 53 голосами «за».
«Как известно Республиканская партия имеет в парламенте 58 депутатов и их количество достаточно, чтобы провести своего кандидата в премьеры даже без помощи коалиционного партнера АРФ «Дашнакцутюн». Вероятной кандидатурой на пост премьера считается Серж Саргсян, и сейчас довольно интересно, как поведет себя фракция «Блок Царукян» во время его выборов и как обоснует свое голосование. Напомним, что официально эта фракция провозгласила себя оппозицией», - пишет газета.