Ռուսաստանը 23 բրիտանացի դիվանագետի է արտաքսում
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը իրենց երկրում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության 23 աշխատակցի «անցանկալի անձ» է հայտարարել՝ պահանջելով, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում լքեն երկրի տարածքը, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով գերատեսչության կայքին:
Բացի այդ, Մոսկվան հետ է վերցրել Սանկտ Պետերբուրգում Մեծ Բրիտանիայի գլխավոր հյուպատոսություն բացելու իր համաձայնությունը: Դադարեցվելու է նաև Բրիտանական խորհրդի գործունեությունը:
Ռուսական դիվանագիտական գերատեսչությունը նաև զգուշացրել է Լոնդոնին՝ նոր գործողություններին հետևելու են պատասխան միջոցներ:

Россия высылает 23 британских дипломата
Российский МИД объявил персонами нон грата 23 сотрудника посольства Великобритании и потребовал, чтобы они покинули Россию в течение недели, сообщается на сайте ведомства, передает РИА Новости.
Кроме того, с учетом диспаритета в консульских отношениях, Москва отозвала согласие на открытие британского генконсульства в Санкт-Петербурге. Также прекращается деятельность Британского совета в связи с неурегулированностью его статуса.
Российское дипломатическое ведомство предупредило Лондон, что если с его стороны последуют и другие действия недружественного характера в отношении России, то Москва оставляет за собой право на другие ответные меры.