«Գազպրոմը» հարյուրավոր կիլոմետրերով խողովակաշարեր կոչնչացնի «Թուրքական հոսքի» պատճառով
Ռուսաստանի «Գազպրոմ» կոնցեռնը խողովակաշարեր կոչնչացնի և կկոնսերվացնի «Թուրքական հոսքի» կարողությունների կրճատման պատճառով (տարեկան 63-ից մինչև 31,5 միլիարդ խորանարդ մետր), հայտնում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով ընկերության նյութերին:
Ոչնչացման է ենթակա «Հարավային միջանցքի» արևելյան երթուղու 506 կիլմետր գծային մաս (Պոչինիկի - Անապա) և «Մորշանսկայա» գազաչափիչ կայանը: Այդ գիծը գցված Է Կրասնոդարի երկրամասում, Ստավրոպոլի, Վոլգոգրադի, Ռոստովի մարզերում:
Նաև կկոնսերվացվեն «Ռուսկայա», «Կազաչյա», «Կորենովսկայա» ճնշակային կայանների երրորդ և չորրորդ հերթերը: «Հարավային հոսք» նախագծի իրականացման հետ կապված անորոշ իրադրության պատճառով կոնցեռնն ընդունել Է մոտ 46 միլիարդ ռուբլի գումարի անավարտ շինարարության օբյեկտների արժեզրկումը, նշել է գործակալությունը:
«Թուրքական հոսք» խողովակաշարը կառուցվում է «Հարավային հոսքի» փոխարեն, որի շինարարությունը 2014 թվականին դադարեցվել է: Ենթադրվում է, որ «Թուրքական հոսքով» կփոխադրվի ռուսական արտահանական գազի մի մասը, որն այժմ տարանցմամբ գնում է Ուկրաինայի տարածքով: Ծովում գազատարի խողովակների տեղադրման աշխատանքները կատարվում են 2017 թվականի մայիսից:

«Газпром» уничтожит сотни километров труб из-за «Турецкого потока»
Российский концерн «Газпром» проведет ликвидацию и консервацию трубопроводов из-за сокращения мощностей «Турецкого потока» (с 63 до 31,5 миллиарда кубометров в год), сообщает «Интерфакс» со ссылкой на материалы компании.
Ликвидации подлежат 506 километров линейной части восточного маршрута (Починки — Анапа) «Южного коридора» и газоизмерительная станция «Моршанская». Эта линия проложена в Краснодарском крае, Саратовской, Волгоградской, Ростовской областях.
Также будут законсервированы третья и четвертая очереди компрессорных станций «Русская», «Казачья», «Кореновская».
Из-за неопределенной ситуации с реализацией проекта «Южный поток» концерн признал обесценивание объектов незавершенного строительства на сумму почти 46 миллиардов рублей, отмечает агентство.
Трубопровод «Турецкий поток» прокладывается вместо «Южного потока», строительство которого в 2014 году было остановлено.
Предполагается, что через «Турецкий поток» будет транспортироваться часть экспортного российского газа, идущего сейчас транзитом через Украину. Работы по укладке газопровода в море ведутся с мая 2017 года.