ԱՄՆ Կոնգրեսը ցանկանում է պաշտոնյաներին արգելել իրենց դիմանկարները պետության հաշվին պատվիրել
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն աջակցել է սենատորների նախաձեռնությանը, որոնք քվեարկել են արգելքի օգտին, որով բարձրաստիճան պաշտոնյաները չեն կարողանա յուղաներկով նկարված թանկարժեք դիմանկարների համար վճարել բյուջեի միջոցների հաշվին: Խոսքը նախագահի, փոխնախագահի, նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկարվարների, նաև իրենց՝ կոնգրեսականների մասին է, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ինչպես նախօրեին Ներկայացուցիչների պալատում քվեարկության ժամանակ նշել է հանրապետական կոնգրեսական Ռոդնի Բլումը, անցած տարիներին դաշնային կառավարության ներկայացուցիչները այս նպատակի համար հարյուր հազարավոր դոլար են ծախսել:
«Հարկատուների միջոցները պետք է ներդրվեն ծրագրերի մեջ, որոնք օգուտ կտան իրենց և մեր երկրին, այլ ոչ թե կառավարության անդամների պատկերների մեջ, որը կոչված է նրանց ինքնասիրությունը շոյելուն», - ընդգծել է նա:
Դեմոկրատ կոնգրեսական Մեթ Կարթրայթի խոսքով՝ «յուրաքանչյուր դոլարը, որը կառավարությունը ծախսում է պետական գործիչների սնափառ նախագծերի իրականացման համար, այն դոլարն է, որը չի օգտագործվել շարքային ամերիկացիների կյանքի բարելավման համար»:
Հանրապետական սենատոր Բիլ Քեսիդին, մեկնաբանելով Կոնգրեսի ստորին պալատի հավանությունը ստացած օրինագիծը, նշել է. «Երկրի պետական պարտքն արդեն անցել է 20 տրլն դոլարից: Արդարացում չունի կառավարական պաշտոնյաների դիմանկարների վրա հարյուր հազարավոր դոլարների ծախսը»:

Конгресс США хочет запретить чиновникам заказывать свои портреты за госсчет
Члены Палаты представителей Конгресса США, поддержав инициативу сенаторов, проголосовали за установление запрета на то, чтобы высокопоставленные чиновники оплачивали дорогостоящие написанные маслом портреты за счет бюджетных средств. Речь идет о президенте, вице-президенте, главах министерств и ведомств, а также о самих конгрессменах, передает ТАСС.
Как отметил накануне голосования в Палате представителей конгрессмен-республиканец Родни Блум, за прошедшие годы представители федерального правительства потратили на эти цели сотни тысяч долларов.
«Средства налогоплательщиков должны инвестироваться в программы, которые принесут пользу им самим и нашей стране, а не в изображения членов кабинета, призванные потешить их самолюбие», - подчеркнул он.
По словам конгрессмена-демократа Мэтта Картрайта, «каждый доллар, который правительство тратит на реализацию тщеславных проектов государственных деятелей, - это тот доллар, который не был использован для улучшения жизни простых американцев».
Сенатор-республиканец Билл Кэссиди, комментируя, в свою очередь, одобренный нижней палатой Конгресса законопроект, заметил:
«Государственный долг страны превысил уже $20 трлн. Нет оправдания разбазариванию сотен тысяч долларов на портреты правительственных чиновников».