ԵՄ-ն դատապարտել է Սոլսբերիի միջադեպը և ՌԴ-ից պահանջել՝ պատասխանել հետաքննության հարցերին
Եվրամիության ԱԳՆ ղեկավարները դատապարտել են Սոլսբերիում տեղի ունեցած միջադեպը և Ռուսաստանից պահանջել՝ պատասխանել բրիտանական հետաքննության հարցերին, ասվում է հրապարակված հայտարարության մեջ, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նախարարները չեն հիշատակել ՌԴ-ի նկատմամբ որևէ պատժամիջոցի մասին և խույս են տվել մեղքն ուղղակիորեն և պաշտոնապես Ռուսաստանի վրա դնելուց, ինչը պնդում Էր Լոնդոնը:
«Եվրամիությունը կոչ է անում Ռուսաստանին՝ շտապ կարգով պատասխանել Մեծ Բրիտանիայի և միջազգային հանրակցության կողմից բարձրացված հարցերին և ամբողջական տեղեկատվություն ներկայացնել իր «Նովիչոկ» ծրագրի վերաբերյալ, - հետևում է հայտարարությունից: - ԵՄ-ն լիակատար համերաշխություն է հայտնել Մեծ Բրիտանիային և աջակցություն՝ այդ հանցագործության համար պատասխանատուներին դատապարտելու նրա ջանքերին»:
Դրա հետ միասին նախարարները նախընտրել են փոքր-ինչ սահմանազատվել Լոնդոնի առաջարկած այն ձեւակերպումից, որ Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, պատասխանատվություն է կրում Սոլսբերիի միջադեպի համար: Նրանք այն ուղղել են հետևյալ կերպ. «Եվրամիությունը խիստ լրջորեն է ընդունել Միացյալ Թագավորության կառավարության այն հայտարարությունը, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ամենայն հավանականությամբ պատասխանատվություն է կրում այդ միջադեպի համար»:

ЕС осудил инцидент в Солсбери и призвал РФ ответить на вопросы следствия
Главы МИД ЕС осудили инцидент в Солсбери и призвали Россию ответить на вопросы британского следствия,  говорится в заявлении Совета ЕС, опубликованном в понедельник, передает ТАСС.
Министры не упомянули ни о каких санкциях в отношении РФ и ушли от прямого и официального возложения вины на Россию, на чем настаивал Лондон.
«Евросоюз призывает Россию срочно ответить на вопросы, поднятые Великобританией и международным сообществом и предоставить полную информацию о своей программе "Новичок", - следует из заявления. - ЕС выражает полную солидарность с Великобританией и поддержку ее усилиям осудить ответственных за это преступление»
Вместе с тем министры предпочли несколько дистанцироваться от предложенной Лондоном формулировки, что Россия с высокой долей вероятности несет ответственность за инцидент в Солсбери. Они поправили ее следующим образом:
«Евросоюз чрезвычайно серьезно воспринял заявление правительства Соединенного Королевства, что Российская Федерация с высокой вероятностью несет ответственность [за этот инцидент]».