Տիգրան Աբրահամյան. Մեր նպատակն է աշխարհի համար լինել ընկալելի
«Արցախի Հանրապետության նախագահի ամերիկյան օրակարգը բավականին բազմազան էր, հարուստ այց ստացվեց», - մեկնաբանելով Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի այցն ԱՄՆ, Aysor.am-ի հետ զրույցում  ասաց Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ օրակարգային հարցեր էր պարունակում այցն ու տարբեր ձևաչափով հանդիպումները, Տ. Աբրահամյանը նշեց, որ առաջին ուղղությունը ԱՄՆ կոնգրեսում կայացած հանդիպումն էր, որտեղ նախագահը հնարավորություն ուներ այդ հեղինակավոր հարթակից խոսել Արցախի համար օրակարգային համարվող հարցերի մասին՝ երկրի զարգացում, արտաքին աշխարհի հետ հարաբերությունների կառուցում, Ադրբեջանի հետ չավարտվող պատերազմ:
«Սա ևս մեկ հնարավորություն էր մեզ և արտաքին աշխարհի համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ներկայացնելու պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը: Երկրորդ ուղղությունը ԱՄՆ-ում ակտիվ գործող հայկական կազմակերպությունների հետ հանդիպումներն էին: Անհնար է թերագնահատել սփյուռքի կազմակերպությունների մեծ ներդրումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, Արցախի անկախության ճանաչման և, առհասարակ, Արցախում իրականացվող մեծ թվով ծրագրերում: Երրորդ ուղղությունը, Հայաստանի, Արցախի և, առհասարակ, հայ ժողովրդի բարեկամների՝ ԱՄՆ օրնեսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ, նահանգային իշխանությունների ներկայացուցիչներ և ուղղակի մարդիկ, ովքեր իշխանության տարբեր թևերում, սակայն իրենց գործունեությամբ աջակցում են Արցախին», - մանրամասնեց Տ. Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ չորրորդ ուղղությունը գիտական, փորձագիտական, մեդիա դաշտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ձևաչափն է, ինչը չափազանց կարևոր է Արցախի, հիմնախնդրի և մեր տարածաշրջանի իրական պատկերը ներկայացնելու, վերլուծելու և այդ շրջանակների միջոցով ավելի մեծ լսարանին հասցնելու համար:
«Պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ն միակ երկիրն է (Հայաստանից հետո), ով պաշտոնապես ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Արցախին և որտեղ տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասշտաբով Արցախի ճանաչման գործընթաց է սկսվել: Հատկանշական էր, որ նախագահ Սահակյանն իր ելույթում ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը եղել է, կա և կմնա Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից», - ասաց նախագահի խորհրդականը՝ ընդգծելով, որ Արցախի գլխավոր խնդիրներից է աշխարհի համար լինել ընկալելի:

Тигран Абрамян: Наша задача – быть воспринятой в мире
«Повестка американского визита президента Республики Арцах была довольно разнообразной, визит получился насыщенным», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am советник президента Арцаха Тигран Абрамян, комментируя визит президента Бако Саакяна в США.
Отвечая на вопрос, какие задачи преследовали визит и встречи в различных форматах, Тигран Абрамян отметил, что первое направление – это встречи в Конгрессе США, в ходе которых президент Арцаха имел возможность говорить с этой авторитетной трибуны о важных для Арцаха вопросах – развитии страны, выстраивании отношений с внешним миром, незавершенной войне с Азербайджаном.
«Это была еще одна возможность заявить о позиции официального Степанакерта по вопросам, которые представляют интерес для нас и мира. Второе направление – это встречи с активно действующими армянскими организациями США. Нельзя  недооценивать большой вклад организаций Диаспоры в международное признание Геноцида армян, признание независимости Арцаха и в целом, в многочисленные реализованные в Арцахе программы. Третье направление – это друзья Армении, Арцаха и в целом армянского народа – представители законодательного органа США, исполнительной власти штатов и просто люди, которые своей деятельностью содействуют Арцаху», - уточнил Т.Абрамян.
По его словам, четвертое направление – формат встреч с представителями научных и экспертных кругов, медиаполя, что чрезвычайно важно для представления, анализа и  доведения через эти круги до более широкой аудитории карабахского конфликта и реальной картины в регионе.
«Нужно учитывать то обстоятельство, что Соединенные Штаты единственная страна (после Армении), которая официально оказывает финансовую помощь Арцаху и где на уровне органов местного самоуправления начался процесс признания Арцаха. Примечательно, что президент Саакян в своих выступлениях подчеркнул, что развитие и углубление отношений с США было и останется одним из основополагающих направлений внешней политики Арцаха», - сказал советник президента, подчеркнув, что одна из основных задач Арцаха – быть воспринятой в мире.