Մայիսին Երևանում անցկացվելու են Կորեայի մշակույթի օրեր
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մարտի 20-ին ընդունել է Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Յուն Հո Չժունի գլխավորած պատվիրակությանը եւ Հայաստանում Կորեայի նորանշանակ, արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ու Յուն Գինին:
Արա Բաբլոյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին նշանակման կապակցությամբ եւ մաղթել արգասաբեր աշխատանք՝ ի նպաստ երկու ժողովուրդների հարաբերությունների խորացման: Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ու Յուն Գինի առաքելության տարիներին Հայաստան-Կորեա բարեկամական, տնտեսական, մշակութային կապերն առավել կսերտանան:
Ողջունելով Կորեայի խորհրդարանի Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների այցը մեր երկիր՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանն ուղղված քայլերը եւ վերջին տարիներին կատարված փոխայցերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Կորեայի կողմից ՀՀ Ազգային ժողովին ցուցաբերված օգնությունը, ինչպես նաեւ սիրիահայ փախստականներին աջակցելու պատրաստակամությունը:
Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով Հայաստանի եւ Կորեայի համար օրակարգային նշանակություն ունեցող հարցերին, նշել է, որ ուշիուշով հետեւում է Կորեական թերակղզում տեղի ունեցող իրադարձությունններին, աշխարհաքաղաքական զարգացումներին եւ տեղյակ է, որ Կորեայի Հանրապետությունը ջանք չի խնայում տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանելու համար: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Կորեային՝ ԼՂ հիմնահարցի շուրջ ունեցած հավասարակշռված մոտեցման համար՝ փաստելով, որ Հայաստանի համար խաղաղությունն այլընտրանք չունի:
Խոսելով նախորդ տարի Սեուլում կայացած Եվրասիայի խորհրդարանների նախագահների երկրորդ խորհրդակացության մասին՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրների միջեւ երկխոսություն սկսելու եւ շարունակելու փաստը. այդպիսի հանդիպումները թույլ են տալիս տարբեր երկրների ներկայացուցիչներին միմյանց ընկալելու, հասկանալու եւ համագործակցելու՝ ի շահ իրենց ժողովուրդների:
Դեսպան Ու Յուն Գինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ներկայացրել իր նկատառումները՝ համագործակցության առաջիկա ծրագրերի հետ կապված: Նորանշանակ դեսպանը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը եւ պատրաստակամություն հայտնել նպաստելու հայ-կորեական բարեկամության եւ միջպետական հարաբերությունների խորացմանը: Ու Յուն Գինը նշել է, որ մայիսին Երեւանում անցկացվելու են Կորեայի մշակույթի օրեր. նա հրավիրել է Արա Բաբլոյանին մասնակցելու մշակութային միջոցառումներին:
Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Յուն Հո Չժունը, շնորհակալություն հայտնելով պատվիրակությանն ընդունելու համար, նշել է, որ Կորեայի խորհրդարանը կարեւորում է համագործակցությունը Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ: Բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով՝ հայ-կորեական հարաբերությունները բավականին զարգացել են վերջին տարիներին եւ ակնհայտ է, որ երկու ժողովուրդներին միավորում է խաղաղությունն իրենց երկրում եւ տարածաշրջանում պահպանելու ձգտումը:
Յուն Հո Չժունը շնորհակալություն է հայտնել Արա Բաբլոյանին Կորեայի նկատմամբ ունեցած ջերմ վերաբերմունքի համար եւ հույս հայտնել, որ Կորեայի եւ Հայաստանի համար կարեւորագույն խնդիրները կլուծվեն խաղաղ ճանապարհներով:

Ара Баблоян принял членов группы дружбы Корея – Армения
Председатель Национального Собрания Ара Баблоян принял членов группы дружбы Корея – Армения парламента Республики Корея во главе с руководителем группы Юн Хо Чжуном и новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Кореи в Армении У Юн Гына.
А.Баблоян поздравил новоназначенного посла и пожелал ему плодотворной работы – в интересах углубления отношений двух народов. Председатель  парламента выразил надежду, что за годы миссии У Юн Гына армяно-корейские дружественные, экономические, культурные связи еще более окрепнут.
Приветствуя визит членов группы дружбы Корея – Армения в нашу страну, А.Баблоян подчеркнул важность шагов по развитию межпарламентских связей и визитов последних лет.
Спикер А.Баблоян высоко оценил помощь Кореи парламенту Армении, а также готовность содействовать армянским беженцам из Сирии.
А.Баблоян, обратившись к важным для армяно-корейской повестки вопросам, отметил, что внимательно следит за событиями на Корейском полуострове, геополитическими развитиями и осведомлен, что Республика Корея не жалеет усилий для сохранения мира в регионе. В этом контексте Ара Баблоян поблагодарил Корею за взвешенную позицию по карабахской проблеме, констатировав, что для Армении нет альтернативы миру.
Говоря о состоявшемся в Сеуле в прошлом году втором совещании председателей парламентов Евразии, А.Баблоян подчеркнул факт налаживания и продолжения диалога между странами Европы и Азии – такие встречи позволяют представителям различных стран воспринимать и понимать друг друга, сотрудничать в интересах своих народов.
Посол У Юн Гын поблагодарил за прием и представил свои намерения по намеченным программам дальнейшего сотрудничества. Новоназначенный посол подчеркнул важность развития межпарламентского сотрудничества и выразил готовность содействовать углублению армяно-корейской дружбы и межгосударственных отношений. У Юн Гын, отметив, что в мае в Ереване будут проведены Дни культуры Кореи, пригласил А.Баблояна принять участие в культурных мероприятиях.
Руководитель группы дружбы Корея – Армения Юн Хо Чжун, поблагодарив за прием делегации, отметил, что парламент Кореи осознает важность сотрудничества с парламентом Армении. По его словам,   армяно-корейские отношения в последние годы существенно расширились и очевидно, что оба народа объединяет стремление к сохранению мира в своих странах и регионах.
Юн Хо Чжун, поблагодарив А.Баблояна за теплое отношение к Корее, выразил надежду, что важнейшие для Кореи и Армении проблемы будут решены мирным путем.