Նոր վիրուսը գումար է գողանում Android սմարթֆոններից
Մասնագետները խորհուրդ են տալիս զերծ մնալ անհայտ աղբյուրների կողմից ստեղծված ծրագրերը ներբեռնելուց և ծրագիրը հաճախակի թարմացնելուց:
Fakebank նոր վիրուսը‚ որը հարձակվել է Android օպերացիոն համակարգի վրա‚ ստացել է հնարավորություն խոչընդոտել օգտատերերի կողմից բանկ կատարվող զանգերը, հայտնում են Symantec ընկերության մասնագետները:
Վիրուսային ծրագիրը կարող է խոչընդոտել ինչպես ելքային‚ այնպես էլ մուտքային զանգերը: Այն պահին‚ երբ վիրուս պարունակող ծրագրի օգտատերը զանգահարում է բանկ‚ ծրագիրն այդ զանգը փոխանցում է հատուկ ծրագրավողրող-խարդախների‚ որոնք կարող են խոսակցության ընթացքում ստացված տեղեկատվությունն օգտագործել և գողանալ գումարներ:
Աշխատում է նաև հակառակ սցենարը՝ խարդախները զանգահարում են զոհերին, իսկ վիրուսը զանգը բանկի զանգի փոխարեն է ներկայացնում:
Փորձագետները խորհուրդ են տալիս ծրագրեր բեռնելուց առաջ ավելի ուշադիր լինել և չօգտվել անհայտ աղբյուրների և անհայտ ծագման ծրագրային առաջարկներից:

Новый вирус крадет деньги с Android-смартфонов
Специалисты советуют не устанавливать приложения из непроверенных источников и регулярно обновлять программное обеспечение.
Новая версия вируса Fakebank, который атакует гаджеты под управлением операционной системы Android, получила возможность перехватывать звонки пользователей в банки. Об этом сообщили специалисты компании Symantec.
Вредоносное ПО способно работать как с исходящими, так и с входящими звонками. В момент, когда пользователь заражённого смартфона совершает звонок в банк, программа переадресует вызов на номера мошенников, которые, в свою очередь, могут использовать полученную информацию для кражи денег.
Работает и обратный сценарий — когда злоумышленники уже сами связываются с жертвами, вирус выдаёт их звонок за вызов из банка.
Специалисты советуют не устанавливать приложения из непроверенных источников, а также регулярно обновлять программное обеспечение используемого аппарата.