Սլովակիայի նախագահը հրաժարվել է հաստատել նոր կառավարությունը
Սլովակիայի նախագահ Անդրեյ Կիսկան երեքշաբթի հայտարարել է, որ դեռևս չի հաստատի նոր կառավարության կազմը, քանի որ նախարարների պաշտոններին առաջադրված որոշ թեկնածուներ չեն բավարարում, փոխանցում է РИА Нлвости-ն:
Սլովակիայում լուրջ քաղաքական ճգնաժամը բռնկվել է 3 շաբաթ առաջ լրագրող Յան Կուցիակի և նրա հարսնացուի սպանությունից հետո: Կուցիակը երկար ժամանակ հետաքննում էր քաղաքական գործիչների հետ մաֆիոզ կառույցների կապերը:  Քննության ընթացքում լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը դիտարկվում է որպես սպանության հիմնական դրդապատճառ:
Երկրի 50 քաղաքում և մեծ թվով արտասահմանյան երկրներում զանգվածային բազմաթիվ ցույցերից հետո Եվրախորհրդարանի քննադատության և ընդդիմադիր կուսակցությունների պահանջների արդյունքում անցյալ շաբաթ հրաժարական էին ներկայացրել ողբերգության քննության ձգձգման և երկրում կոռուպցիայի ու մաֆիոզ կառույցների համար պայմաններ ստեղծելու մեջ մեղադրվողները՝ սկզբում ՆԳ նախարարը և կառավարության աշխատակազմի մի քանի աշխատակիցներ, այնուհետև վարչապետը և «Կուրս՝ սոցիալական դեմոկրատիա» իշխող կուսակցության առաջնորդ Ռոբերտ Ֆիցոն:
Երկուշաբթի կուսակցության ղեկավարությկան անդամ և նախկին փոխվարչապետ Պետեր Պելեգրինին, ում նախագահը հանձնարարել էր ձևավորել նոր կառավարության կազմը, ներկայացնել նախարարների թեկնածուների ցանկը: Սակայն նրանցից ոմանք անմիջապես հարուցել են ընդդիմադիր կուսակցությունների և լրատվամիջոցների տարակուսանքը՝ հրաժարական ներկայացրած քաղաքական գործիչների հետ սերտ կապերի պատճառով:

Президент Словакии отказался утвердить новое правительство
Словацкий президент Андрей Киска заявил во вторник, что пока не будет утверждать новый состав правительства, поскольку не удовлетворен некоторыми предложенными кандидатурами на посты министров, передает РИА Новости.
Серьезный политический кризис разразился в Словакии три недели назад после убийства журналиста Яна Куциака и его невесты. Куциак длительное время вел расследования о связях мафиозных структур с политиками. Профессиональная деятельность журналиста рассматривается в ходе расследования в качестве основного мотива убийства.
После неоднократных массовых манифестаций в 50 городах республики и во многих зарубежных странах, критики со стороны Европарламента и требований оппозиционных партий в течение минувшей недели ушли в отставку обвиняемые в затягивании расследования трагедии и создании условий в республике для коррупции и мафиозных структур сначала глава МВД и некоторые сотрудники аппарата правительства, а затем премьер и лидер правящей партии «Курс — социальная демократия» (КСД) Роберт Фицо.
В понедельник член руководства КСД и бывший вице-премьер Петер Пеллегрини, которому президент поручил формирование нового состава правительства, представил Киске список кандидатов на посты министров. Однако некоторые из них сразу вызвали недоумение у лидеров оппозиционных партий и в СМИ из-за своих тесных контактов с ушедшими в отставку политиками.