Փարիզի քաղաքապետը ցանկանում է հասարակական տրանսպորտն անվճար դարձնել
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն պատրաստվում է ուսումնասիրել մինչև 2020 թվականը Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի բնակչության բոլոր խավերի և հյուրերի համար անվճար հասարակական տրանսպորտի համակարգ ստեղծելու հնարավորությունը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Echo թերթում հրապարակված հարցազրույցում Իդալգոն պատմել է, որ «մինչև 2018 թվականի ամառ» ինքը մտադիր է ուսումնասիրել և քննարկել ամբողջ տարածքում անվճար հասարակական տրանսպորտի տնտեսական մոդելը: Այս հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կարող է ընդունվել 2020 թվականին, երբ նախատեսված են հերթական քաղաքային ընտրությունները:
«Անվճար տրանսպորտի հարցը հանգուցային է քաղաքային փոխադրումների բնագավառում, որտեղ վնասակար արտանետումներով ավտոմոբիլներն այլևս կենտրոնական տեղ չեն զբաղեցնում», - հայտարարել է Իդալգոն:
Հրատարակությունը ճշտում է, որ մարտի 20-ին Փարիզի քաղաքապետարանում քվեարկություն կկայանա 220 հազար տարեց փարիզցիների համար անվճար երթևեկության տոմս սահմանելու առաջարկության շուրջը:

Мэр Парижа пообещала к 2020 году сделать бесплатным общественный транспорт
Мэр Парижа Анн Идальго собирается изучить возможность создания к 2020 году системы бесплатного общественного транспорта для всех слоев населения и гостей французской столицы, сообщает РИА Новости.
В интервью газете Echo Идальго рассказала, что «к лету 2018 года» она намерена изучить и обсудить экономическую модель бесплатного общественного транспорта на территории всей агломерации. Окончательное решение по этому вопросу может быть принято к 2020 году, на который намечены очередные муниципальные выборы.
«Вопрос бесплатного транспорта является ключевым в области городского передвижения, где автомобили, производящие вредные выбросы, больше не занимают центральное место», — заявила Идальго.
Издание уточняет, что во вторник в столичной мэрии состоится голосование по предложению ввести бесплатный проездной билет для 220 тысяч пожилых парижан.