Իսրայելը 10 տարի անց ստանձնել է Սիրիայի միջուկային ռեակտորի ոչնչացման պատասխանատվությունը
Իսրայելի բանակը չորեքշաբթի պաշտոնապես խոստովանել է, որ 2007 թվականին ռմբակոծությամբ ոչնչացրել է Սիրիայի հյուսիսարևելքի Դեյր էզ Զոր քաղաքի ենթադրյալ գաղտնի միջուկային ռեակտորը, որն այդ պահին մշակման եզրափակիչ փուլում էր, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով բանակի մամուլի հաղորդագրությանը:
«Տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ Իսրայելի բանակն աշխարհին տեղեկատվություն է հայտնում հանգուցային գործողության մասին, որը ապաէսկալացման հանգեցրեց տարածաշրջանում», - ասված է բանակի Twitter-ում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
«2007 թվականի սեպտեմբերի 5-ի լույս 6-ի գիշերն Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը ոչնչացրեցին Սիրիայի միջուկային ռեակտորը,- ասված է մամուլի տեղեկագրում:- Այն պետք է արդեն պատրաստ լիներ, այնպես որ գործողությունը թույլ տվեց վերացնել Իսրայելի և ամբողջ տարածաշրջանի գոյության սպառնալիքը»:
«Մրգատու այգի» կոդային անվանումով գործողությանը, հաղորդագրության համաձայն, մասնակցել են F-15 և F-16 կործանիչներ:

Израиль спустя 10 лет взял ответственность за уничтожение ядерного реактора в Сирии
Армия Израиля в среду впервые официально признала, что в 2007 году разбомбила предполагаемый секретный ядерный реактор в городе Дейр-эз-Зор на северо-востоке Сирии, который в тот момент находился на финальной стадии разработки, передает ТАСС со ссылкой на пресс-релиз армии.
«Впервые за десять лет Армия Израиля раскрывает миру информацию о ключевой операции, которая привела к деэскалации в регионе», - говорится в сообщении, размещенном в Twitter армии.
«В ночь с 5 на 6 сентября 2007 года израильские ВВС уничтожили ядерный реактор в Сирии, - говорится в пресс-релизе. - Он должен был быть уже готов, так что операция позволила устранить угрозу существованию Израиля и всего региона».
В операции под кодовым названием "Фруктовый сад", согласно сообщению, участвовали истребители F-15 и F-16.