Հռոմի պապը Դուբլինում մասնակցելու է Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպմանը
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն այս տարվա օգոստոսին այցելելու է Իռլանդիա՝ ավանդական կաթոլիկական Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպմանը մասնակցելու համար, որը տեղի է ունենալու Դուբլինում, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպման կապակցությամբ ես մտադիր եմ այս տարվա օգոստոսի 25-ին երկու օրով ուղևորվելԴուբլին», - հայտարարել է քահանայապետն ինքը՝  նախօրեին  հանդես գալով Վատիկանում անցկացված համընդհանուր ունկնդրության ընթացքում:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում քաղաքացիական իշխանություններին, եպիսկոպոսներին, Դուբլինի եպիսկոպոսին և բոլոր նրանց, ովքեր համագործակցել են այդ ուղևորության նախապատրաստման նպատակով: Շնորհակալությո՛ւն», - ասել է Ֆրանցիսկոսը:
Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպումը յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու կողմից անցկացվում է աշխարհականների, ընտանիքների և կյանքի գործերով Վատիկանի Դիկաստերիայի հովանու ներքո:

Папа Франциск посетит Дублин, где примет участие во Всемирной встрече семей
Папа Римский Франциск в августе посетит Ирландию и примет участие в традиционной католической Всемирной встрече семей, которая состоится в Дублине, сообщает РИА Новости.
«По случаю будущей Всемирной встречи семей я намерен отправиться в Дублин с 25 по 26 августа этого года», — объявил сам понтифик в среду в ходе всеобщей аудиенции в Ватикане.
«Благодарю гражданские власти, епископов, епископа Дублина и всех тех, кто сотрудничали в целях подготовки этой поездки. Спасибо!» — сказал Франциск.
Всемирная встреча семей проводится Римско-католической церковью каждые три года под эгидой ватиканской Дикастерии по делам мирян, семьи и жизни. В последний раз этот форум состоялся в сентябре 2015 года в Филадельфии (США). О своем участии в дублинской встрече семей, согласно ватиканским источникам, уже заявили около 20 тысяч человек. До последнего времени вопрос об участии понтифика в этом форуме оставался открытым.