Նախագահը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Իտալիայի դեսպանի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ պաշտոնավարման ընթացքում հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում ներդրած ջանքերի և ավանդի համար՝ ընդգծելով հատկապես մշակութային համագործակցությունն աշխուժացնելու ուղղությամբ Ջովաննի Ռիչուլիի դերակատարությունը, որը դրսևորվել է Հայաստանում մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման ծրագրերին նրա գործուն աջակցությամբ: Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նաև վերջին տարիներին երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններում արձանագրված դրական դինամիկան, որի արդյունքում աճել են առևտրաշրջանառության ծավալները, ավելացել են Հայաստանում իտալական ներդրումները:
Նախագահ Սարգսյանը Ջովաննի Ռիչուլիին մաղթել է հաջողություններ և հույս հայտնել, որ նա մշտապես ջերմությամբ կհիշի Հայաստանում անցկացրած տարիներն ու երկրից կհեռանա վառ տպավորություններով և կատարած պարտքի զգացումով:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Իտալիայի հետ հարաբերությունները խորացնելու գործում և հույս է հայտնել, որ Հայաստանում Իտալիայի նոր դեսպանը նույն ջանասիրությամբ կշարունակի զարգացնել երկկողմ կապերը:
Դեսպան Ռիչուլին շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին գնահատանքի ու ջերմ խոսքերի համար և ընդգծել, թե ուրախ է, որ որպես դեսպան իր վերջին առաքելությունը կատարել է հենց Հայաստանում՝ հնամենի պատմություն և մշակույթ ունեցող մի ժողովրդի երիտասարդ պետությունում: Նա վստահեցրել է, որ ապագայում անպայման կվերադառնա Հայաստան:

Серж Саргсян попрощался с послом Италии в Армении
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Итальянской  Республики в Армении Джованни Ричулли, который завершает дипломатическую миссию в нашей стране.
Глава государства выразил благодарность послу за приложенные в ходе миссии усилия и вклад в развитие и укрепление армяно-итальянских дружественных отношений, особо подчеркнув роль Джованни Ричулли в направлении активизации культурного сотрудничества, что проявилось в его действенном содействии программам сохранения и восстановления культурного наследия в Армении. Президент Саргсян отметил также важность позитивной динамики, зафиксированной в торгово-экономических отношениях между двумя странами в последние годы, в результате чего возросли объемы товарооборота, итальянские инвестиции в Армении.
Президент Саргсян пожелал Джованни Ричулли успехов и выразил надежду, что он всегда с теплотой будет вспоминать годы, проведенные в Армении, и покинет страну с яркими впечатлениями и чувством выполненного долга.
Президент отметил, что Армения заинтересована в углублении отношений с дружественной Италией, и выразил надежду, что новый посол Италии в Армении продолжит развивать двусторонние связи с таким же усердием.
Посол Ричулли поблагодарил президента Сержа Саргсяна за оценку и теплые слова и подчеркнул, что он рад, что последнюю свою миссию в качестве посла осуществлял именно в Армении – молодой республике народа с древней историей и культурой. Джованни Ричулли заверил, что в будущем он непременно вернется в Армению.