Ջրամբարների ներկայիս պաշարները կարող են ռիսկեր առաջացնել ոռոգման տեսանկյունից. վարչապետ
Այսօր կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարական տվեց ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ:
Վարչապետը նշեց, որ կառավարությունում կազմակերպված խորհրդակցության ընթացքում՝ Ջրային տնեսության պետական կոմիտեն ներկայացրել է ջրամբարների լցվածության տվյալները և 2018 թվականի ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքները։
Քննարկվել են նաև, ըստ մարզերի ոռոգման պայմանները և առաջնահերթությունները։
«Հաշվի առնելով, որ ջրամբարների ներկայիս պաշարները կարող են որոշակի ռիսկեր առաջացնել ոռոգման ջրամատակարարման տեսանկյունից հանձնարարում եմ` ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին 7-օրյա ժամկետում շահագրգիռ մարմինների հետ համատեղ մշակել և ներկայացնել Ֆինանսների նախարարություն՝ շարժական պոմպային սարքավորումների, խորքային պոմպերի ձեռքբերման, չշահագործվող խորքային հորերի վերականգման, ինչպես նաև նորերի հորատման նախագծային աշխատանքների ֆինանսական հաշվարկները՝ հաշվի առնելով գյուղացիական տնտեսությունների ոռոգման ջրի պահանջարկի ապահովումը», - ասաց վարչապետը:
Ֆինանսների, տարածքային կառավարման և զարգացման, բնապահպանության նախարարներին վարչապետը հանձնարարեց նախատեսված փաթեթը ստանալուց հետո 10-օրյա ժամկետում Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հետ համատեղ նախաձեռնել համապատասխան գնումների և աշխատանքների մեկնարկման գործընթացը և դրանք ավարտին հասցնել մինչև ապրիլի 16-ը։
«Գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարներին, Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին և մարզպետներին 3-ամսյա ժամկետում հանձնարարում եմ ամփոփել ջրային ոլորտում առկա ներդրումային ծրագրերը, որոշել 2019 թվականի առաջնահերթությունները և համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ։ Ինչպես նաև, ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների պլանավորումն, այսուհետ սկսել աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում», - նշեց Կարեն Կարապետյանը:

Карен Карапетян: Нынешние ресурсы водохранилищ могут вызвать определенные риски для орошения
Сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Карена Карапетяна дал ряд поручений, связанных с подготовкой к оросительному сезону.
Премьер напомнил, что ранее в правительстве Армении состоялось совещание по вопросам подготовки к оросительному сезону 2018 года. По его словам, председатель Государственного комитета водного хозяйства Арсен Арутюнян представил информацию о наполненности водохранилищ и работах в направлении решения некоторых проблем.
«С учетом того, что нынешние ресурсы водохранилищ могут вызвать определенные риски с точки зрения подачи оросительной воды, поручаю председателю Государственного комитета водного хозяйства в 7-дневный срок разработать совместно с заинтересованными ведомствами и представить в министерство финансов финансовые подсчеты относительно приобретения мобильных насосных установок, глубинных насосов, восстановления неиспользуемых глубинных скважин, а также проектных работ по бурению новых скважин, с учетом обеспечения спроса на оросительную воду фермерских хозяйств», - сказал премьер.
Премьер поручил министрам финансов, территориального управления и развития после получения соответствующего пакета в 10-дневный срок инициировать процесс соответствующих закупок, завершить работу до 16 апреля. В то же время, по словам премьера, необходимо как можно скорее обеспечить проведение оценки воздействия на окружающую среду.
Премьер Карапетян поручил также подытожить существующие инвестиционные программы в водном секторе в течение трех месяцев, определить приоритеты 2019 года и представить соответствующие предложения в аппарат правительства.
«Впредь планирование подготовительных работ к оросительному сезону следует начинать в осенне-зимний период», - подчеркнул премьер.