«Ծառուկյան» խմբակցության նախաձեռնությամբ դեղատոմսով դեղերի բացթողնման մասին խորհրդարանական լսումներ կանցկացվեն
22/03/2018 13:51
Ազգային ժողովում «Ծառուկյան» խմբակցության նախաձեռնությամբ մարտի 26-ին՝ ժամը 12:00-ին, «Դեղատոմսերի ձևերը, դեղատոմսեր գրելու, դեղեր բաց թողնելու (ներառյալ էլեկտրոնային եղանակով) կարգի, ինչպես նաև դեղերի և դեղանյութերի հաշվառման կարգը սահմանելու վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումներ կանցկացվեն:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ մարտի 1-ից մի խումբ դեղեր դեղատներից բաց կթողնվեն բացառապես դեղատոմսի առկայության դեպքում: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հրապարակել էր 2018 թվականի մարտի 1-ից ՀՀ-ում գրանցված հակավարակային (այդ թվում հակաբիոտիկներ), հսկվող և հորմոն պարունակող դեղերի ցանկը, որոնք ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ է բժշկական կազմակերպության կողմից տրված դեղատոմսի առկայություն` ըստ սահմանված կարգի:

Фракция «Блок Царукян» иницировала парламентские слушания вокруг порядка отпуска лекарств по рецептам
22/03/2018 14:12
По инициативе фракции «Блок Царукян» в парламенте Армении 26 марта, в 12:00, состоятся парламентские слушания по теме порядка выписки рецептов, рецептурных форм, отпуска лекарств (в том числе в электронном виде), а также установления порядка учета лекарственных средств.
Ранее министерство здравоохранения Армении опубликовало перечень зарегистрированных в Армении антибактериальных (в том числе антибиотиков), гормональных и содержащих кодеин препаратов, для приобретения которых с 1-го марта 2018 года необходим выписанный медицинской организацией рецепт согласно установленному порядку. Решением правительства Армении установлен четкий график отпуска лекарств по рецептам.