Պետրոս Մակեյանը առաջարկում է Ազատության հրապարակում Մարտի 1-ի գործով հրապարակային դատավարություն սկսել
23/03/2018 19:23
Ժիրայր Սեֆիլյանի նկատմամբ կայացված վճիռը ցույց է տալիս, որ իշխանությունները վախենում են Ժիրայրի տեսակից, Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքում հայտարարեց «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի անդամ Պետրոս Մակեյանը։
«Ինչո՞ւ այսպիսի վճիռ։ Հայաստանում արդարադատություն գոյություն չունի։ Հայաստանում գոյություն ունի վրեժխնդրություն։ Ժիրայրի, Գևորգի և մնացած տղաների նկատմամբ իրականացվել է վրեժխնդրության դատավճիռ», - հավելեց Մակեյանը։
Հիշեցնենք՝ Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռով դատապարտվել է 10.5 տարվա ազատազրկման։
Մակեյանը ներկայացրեց, թե ինչու են իշխանությունները վախենում Սեֆիլյանից՝ հիշեցնելով Ապրիլյան պատերազմից հետո 800 հա տարածք կորցնելու մասին Սեֆիլյանի հայտարարությունը, կորցրած տարածքը հետ վերցնելու համար թիմի հավաքագրումը։
«Ժիրայրենց գործը, «Սասնա ծռերի» ապստամբությունը, այնուհետև դրանից առաջ Նորք Մարաշի զինված խումբը, Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործը. այս բոլորը հետևանք են մարտի 1-ի։ Մարտի 1-ը եթե չլիներ, ապա այս ամենը չէր լինելու։ Փաստորեն, Մարտի 1-ի հանցագործները ազատ թրև են գալիս, պատվիրատուները իշխում են, բայց Արցախի համար պայքարող տղաները բանտերում են», - հայտարարեց Մակեյանը՝ ընդգծելով, որ իշխանությունները ցանկանում են «հանձնել հողերը», դրա համար էլ «Ժիրայրն ու իր նմանները պետք է մեկուսանան»։
Մակեյանը հայտարարեց, որ պատրաստվում են հենց Ազատության հրապարակում Մարտի 1-ի գործով հրապարակային դատավարություն սկսել և դրա համար խնդրելու են Փաստահավաք խմբի նախկին անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանին ու Սեդա Սաֆարյանին ներկա լինել դատավարությանը և օգնել իրենց։
«Դատավարությունը կայանալու է այստեղ՝ հրապարակում, համայն հայության տեսադաշտում, սփյուռքի մասնակցությամբ։ Մինչև ապրիլի 9-ը պետք է կազմակերպենք այդ դատավարությունը՝ բոլոր ատրիբուտներով՝ դատավորով, փաստերի ներկայացմամբ։ Այդ վճիռը կլինի ժողովրդի վճիռը, որը իրավաբանորեն կիրականացվի առաջին լեգիտիմ իշխանության արդար դատարանի կողմից», -հայտարարեց Մակեյանը։

Петрос Макеян предлагает начать на площади Свободы публичный судебный процесс по делу 1 марта
Приговор в отношении Жирайра Сефиляна показывает, что власти бояться таких людей, как Жирайр, заявил сегодня в ходе митинга на площади Свободы в Ереване член фронта «Во имя государства Армения» Петрос Макеян.
«Почему вынесен такой приговор? В Армении не существует правосудия, в Армении есть месть. Судебный приговор в отношении Жирайра, Геворка и остальных парней – это месть», - добавил Макеян.
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана приговорил координатора оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент» Жирайра Сефиляна к 10 годам и 5 месяцам лишения свободы.
Макеян уточнил, почему власти бояться Жирайра Сефиляна, напомнив, что Сефилян
обвинил власти в потере территории в 800 гектаров после апрельской войны и готов был вернуть эти земли.
«Дело Жирайра, восстание «Сасна црер», затем до этого вооруженная группа Норк-Мараша, дело Шанта Арутюняна и друзей – все это последствия 1 марта. Если бы не было 1 марта, то не было бы и всего этого. Фактически преступники 1 марта свободно гуляют, заказчики правят, а воевавшие за Арцах парни в тюрьме», - заявил Макеян, подчеркнув, что власти хотят «сдать территории», поэтому и должны «изолировать Жирайра и таких как он».
Петрос Макеян заявил, что они собираются начать публичный судебный процесс по делу 1 марта именно на площади Свободы и для этого попросят бывших членов Группы по сбору фактов Андраника Кочаряна и Седу Сафарян присутствовать на процессе и помочь им.
«Суд состоится здесь – на площади, перед глазами всего армянства, с участием диаспоры. До 9-го апреля мы должны организовать этот процесс, со всеми атрибутами, с судьей, представлением фактов. Этот приговор будет приговором народа, который будет юридически осуществлен справедливым судом первой легитимной  власти», - сказал Макеян.