Պեսկովը մեկնաբանել է Սկրիպալի գործի քննությունը
Ռուսաստանի ցանկությունը՝ օգնել Մեծ Բրիտանիային Սոլսբերիում Սկրիպալի թունավորման հանգամանքների պարզման գործում, փոխադարձության չի հանդիպում, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը,  փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ինչ-որ կերպ միջադեպի հանգամանքների պարզման օգնելու, այդ նպատակով փոխգործակցելու մեր ցանկությունը չի հանդիպել փոխադարձության։ Ինչ-որ բան բացատրելու մեր մտադրություններն ու փորձերը տարբեր մակարդակներում հանդիպում են թյուրըմբռնման և չլսելու ցանկության։ Պարզ ասած, բրիտանական դեսպանը չի գալիս Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ, երբ այնտեղ նստած են մարդիկ՝ պատրաստ պատասխանել ցանկացած հարցի», - նշել է Պեսկովը «Мир 24»-ին տված հարցազրույցում։
Նա  հիշեցրել է, որ հայտնի չէ, թե ինչ տեղեկություն է օգտագործել Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը եվրոպական գործընկերների հետ շփումներում, ինչ տեղեկություն ունեն բրիտանացիները եւ ինչ է այնտեղ իրականում տեղի ունեցել։

Песков прокомментировал расследование дела Скрипаля
Желание России помочь Великобритании разобраться с обстоятельствами отравления в Солсбери, взаимодействовать по делу Скрипаля не встречает взаимности, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Наше желание способствовать каким-то образом выяснению обстоятельств произошедшего, взаимодействовать в этих целях не встречает взаимности. Наши намерения и попытки на разных уровнях что-либо объяснить натыкаются на стену непонимания и стену нежелания слушать. Попросту говоря, британский посол не приходит в МИД Российской Федерации, когда там сидят люди, готовые ответить на любые вопросы», — сказал Песков в интервью телеканалу «МИР 24 »
Он напомнил, что неизвестно, какую информацию использовала премьер Британии Тереза Мэй в ходе контактов со своими европейскими коллегами, какой объем информации о происшествии в Солсбери имеется у британцев, что произошло там на самом деле.