Ֆրանսիայում ահաբեկչությունների հետևանքով մահացել է 3 մարդ, վիրավորվել՝ 16-ը
Ֆրանսիայի հարավում ահաբեկչական շարքի հետևանքով մահացել է 3 մարդ, վիրավորվել՝ 16-ը: Նրանցից երկուսի վիճակը ծանր է, հայտարարել է հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը, գրում է Le Figaro-ն:
Միջադեպը որակվել է որպես ահաբեկչություն՝ ծայրահեղականների կողմից: Մակրոնն առանձին շնորհակալություն է հայտնել ժանդարմին, որը համաձայնել էպատադ դառնալ, և իրենով փոխարինել սուպերմարկետում գտնվող մարդկանցից մեկի:
Մարտի 23-ին Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Օդ դեպարտամենտում ահաբեկչական հարձակումների շարք է իրականացվել: 26-ամյա Ռեդուան Լակդիմը Կարկասոնում ավտոմեքենա է առևանգել՝ սպանելով ուղևորին և ծանր վիրավորում հասցնելով վարորդին: Կես ժամ անց նա հրազենից վիրավորել է իրավապահ մարմինների աշխատակցին: Այս պահին նա գտնվում է կայուն վիճակում, նրա կյանքը վտանգված չէ:

Три человека погибли и 16 ранены в результате терактов на юге Франции
В результате терактов на юге Франции погибли три человека и 16 ранены, двое из них находятся в тяжелом состоянии. Об этом заявил президент республики Эммануэль Макрон, пишет газета Le Figaro.
Произошедшее было признано терактом со стороны радикальных исламистов. Макрон отдельно выразил благодарность жандарму, который согласился стать заложником в обмен на освобождение одного из захваченных в супермаркете.
23 марта, в департаменте Од на юге Франции была совершена серия террористических нападений. 26-летний Редуан Лакдим угнал машину в Каркасоне. Он убил пассажира и тяжело ранил водителя, сообщает источник издания. Через полчаса он ранил из огнестрельного оружия сотрудника правоохранительных органов, который был на пробежке с тремя коллегами недалеко от казармы. В настоящий момент он находится в стабильном состоянии, его жизни ничего не угрожает.