Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց, Կոնվենցիայի ընդունումից 70 տարի հետո դեռ շարունակվում են հանցագործությունները մարդկության դեմ. Նալբանդյան
27/03/2018 15:04
Շատ խորհրդանշական է, որ մեր ժողովուրդը, որը վերապրել է ցեղասպանությունը, բնաջնջման վտանգը և վերածնվելով միջազգային հանրության կարծիքով այսօր առաջամարտիկ է դարձել համաշխարհային ջանքերում՝ ուղղված նոր ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանը, Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարարի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն՝ անդրադառնալով անցյալ շաբաթվա վերջին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից ընդունված Հայաստանի նախաձեռնած Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևին։
«Այս տարի մեր նախաձեռնությունը կապված է Ցեղասպանության կանխարգելման կոնվենցիայի 70-ամյակի հետ, որն ընդունվել էր 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին: Գիտեք, որ Ռաֆայել Լեմկինն է այդ կոնվենցիայի հեղինակներից մեկը։ Նա 1944 թվականին դեռ շրջանառության մեջ մտցրեց «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ հղում կատարելով Հայոց ցեղասպանությանը», - ասաց նա։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ պատահական չէ, որ այդ հոբելյանի շրջանակներում, այս տարի դեկտեմբերի 9-ին` Կոնվենցիայի ընդունման օրը, ի շարունակություն Ժնևում` Մարդու իրավունքների խորհրդում ընդունված այս նոր բանաձևի անցկացվելու է Հայաստանում Գլոբալ ֆորում` նվիրված ցեղասպանությունների կանխարգելմանը:
«Ժնևում ընդունված այս վերջին բանաձևը վերահաստատում է Կոնվենցիայի դրույթները, ինչը շատ կարևոր է կանխարգելման տեսանկյունից։ Ընդգծում է, որ անպատժելիությունը և ժխտողականությունը խոչընդոտներ են հանդիսանում կանխարգելման գործում», - ասաց նա։
ՀՀ ԱԳ նախարարը հիշեցրեց, որ 2015թ. Հայաստանը նույնպես նախաձեռնել էր ցեղասպանության կանխարգելմանը նվիրված բանաձև, որն ընդունվեց Ժնևում:
«Այս համատեքստում ես կցանկանայի հատուկ շնորհակալություն հայտնել Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարարին, իմ գործընկերոջը այն աջակցության համար, որ ցուցաբերեց Լյուքսեմբուրգը այս բանաձևերի ընդունման գործում: Այս անգամ էլ, ինչպես 2015թ., Լյուքսեմբուրգը համահեղինակեց բանաձևը։ Այսօրվա դրությամբ արդեն 56 երկիր է միացել Հայաստանին՝ որպես համահեղինակ, և բանաձևն անցել է կոնսենսուսով: Այն դեռ բաց է այլ երկրների կողմից որպես համահեղինակներ միանալու համար: Կարծում եմ մի շարք երկրներ գալիք օրերին ևս կմիանան դրան», - նշեց Է. Նալբանդյանը։
Հայաստանի ԱԳ նախարարը հիշեցրեց նաև, որ Հայաստանի նախաձեռնությամբ 2015թ.-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց բանաձև, որով Կոնվենցիայի ընդունման օրը՝ դեկտեմբերի 9-ը, հռչակվեց որպես ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների զոհերի հիշատակի օր:

Эдвард Налбандян: Спустя 100 лет после Геноцида армян, 70 лет после принятия Конвенции, все еще продолжаются преступления против человечества
27/03/2018 17:55
Очень символично, что армянский народ, переживший геноцид, угрозу истребления и возродившись, по мнению международного сообщества, играет сегодня ведущую роль в международных усилиях, направленных на предупреждение новых геноцидов и преступлений против человечества, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Люксембурга пресс-конференции в Ереване.
«В этом году наша инициатива связана с 70-летием Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, которая была принята 9 декабря 1948 года. Как известно, один из соавторов конвенции – Рафаэль Лемкин. Он еще в 1944 году ввел в обращение термин геноцид, ссылаясь на Геноцид армян», - заявил Налбандян.
По словам главы МИД, неслучайно, что в рамках этого юбилея, 9 декабря, в день принятия Конвенции, в знак продолжения принятой на 37-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве новой резолюции, в Армении будет проведен глобальный форум, посвященный предупреждению геноцидов.
«В этой последней резолюции, принятой в Женеве, вновь подтверждаются положения Конвенции, что очень важно с точки зрения предупреждения. Подчеркивается, что безнаказанность и отрицание являются препятствиями в деле предупреждения», - сказал глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян напомнил, что в 2015 году по инициативе Армении Совет по правам человека Организации Объединенных Наций единогласно принял резолюцию о предупреждении геноцида.
«В данном контексте мне хотелось бы выразить особую благодарность главе МИД Люксембурга, своему коллеге за содействие, оказанное в принятии данной резолюции. В этот раз, как и в 2015 году, Люксембург стал соавтором резолюции. На сегодняшний день, к Армении уже присоединились 56 стран, в качестве соавторов, и резолюция была принята на основании консенсуса. К резолюции все еще могут присоединиться другие страны. Полагаю, в ближайшие дни к резолюции присоединятся еще страны», - отметил Налбандян.
Налбандян напомнил также, что опять же по инициативе Армении Генеральная Ассамблея ООН в 2015 году объявила 9 декабря Международным днем памяти жертв геноцида.